Kaçırılan 18 Türk işçiden 2'si serbest

Kaçırılan 18 Türk işçiden 2'si serbest
Kaçırılan 18 Türk işçiden 2'si serbest
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçiden ikisinin serbest bırakıldığını açıkladı.

RADİKAL - Irak'ın başkenti Bağdat'ta 15 gün önce kaçırılan 18 Türk işçiden 2'sinin Irak'ın güneyinde Basra'da serbest bırakıldığı bildirildi. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile birlikte Bakü'de bulunan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçiden ikisinin serbest bırakıldığını açıkladı. Bilgiç, "Bağdat'ta kaçırılan 18 vatandaşımızdan 2'si serbest bırakıldı" ifadesini kullandı. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Basra il meclisi güvenlik komisyonu başkanı Cebbar El Saidi, “2 Türk işçiyi taşıyan bir araba geçtiğimiz gece geç saatlerde Basra'nın batısında bulunan Muhammed El Kasim yolunda yeni inşa edilen Türk Hastanesi yanına geldikten sonra iki Türk işçi serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçiler Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı'nın sağlık durumu iyi ve şimdi emniyet güçleri tarafından koruma altına alındı. 550km uzakta bulunan Bağdat'tan Basra'ya kadar onlarca kontrol noktasının bulunmasına rağmen bu işçilerin buraya nasıl getirildikleriyle ilgili geniş kapsamlı araştırma başlatıldı” dedi.

Türkiye 'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Reuters'a yaptığı açıklamada, serbest bırakılan işçilerin yanı sıra diğer işçilerin de sağlık durumlarının iyi olduğunu" söyledi.

Sistani'den Türk işçilerin bırakılması için çağrı

Al Jazeera Türk, 11 Eylül 'de, Şii milisler tarafından kaçırılan Türk işçilere ait görüntüler yayınlamıştı. Videoda işçiler, kendilerini kaçıran grubun taleplerini okuyordu. Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, "Evet bu kişiler bizim işçilerimiz. Şu anda aileleri, Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat büyükelçiliğimizle temas halindeyiz" demiş ancak başka bir detay vermemişti.

Kaçırılan 18 Türk işçi için Mukteda es-Sadr devreye girdi

Nurol İnşaat'ın Bağdat'ın Sadr bölgesinde inşa ettiği stadyum kompleksinde çalışan 18 Türk işçi, 2 Eylül'de kaçırılmıştı. Olayın hemen ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Irak'ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" demişti. (DHA)

Kaçırılan Türk işçilerden ilk görüntü

Irak'ta 18 Türk işçi kaçırıldı