Kaddafi destekçisi kent kuşatma altında

Kaddafi destekçisi kent kuşatma altında
Kaddafi destekçisi kent kuşatma altında

Arşiv

Kaddafi'ye son ana kadar destek veren Beni Velid kenti, Libya ordusu tarafından kuşatıldı

TRABLUS - Eski Libya lideri Kaddafi'ye son ana kadar destek veren Beni Velid kenti, Libya ordusu ve orduya bağlı milis güçler tarafından kuşatıldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Kaddafi yanlısı milislerin son kalesi olarak nitelenen Trablus'un 180 kilometre güneyindeki Beni Velid kenti Libya ordusu ve milis güçleri tarafından kuşatıldı.

Kaddafi'yi yakalayarak Libya kamuoyunun kahramanı haline gelen Umran Şaban'ın, haziran ayında Beni Velid kenti yakınlarında kaçırılması ve Libya Hükümeti'nin araya girmesiyle serbest bırakıldıktan sonra tedavi için gönderildiği Fransa 'da 24 Eylül 'de hayatını kaybetmesi, kamuoyunda ciddi bir infiale neden olmuştu.

Olayın ardından toplanan Milli Genel Kongre, icra makamlarına olaya karışanların on gün içinde adalete teslim edilmesi talimatı verdi.

Geçen salı gecesi kentin etrafını kuşatan güvenlik güçleri ve şehirdeki milisler arasında ise çatışma çıktı. Güvenlik güçleri ve beraberindeki milislerin kapsamlı bir müdahale için yetkili makamlardan emir beklediği kaydedildi.(aa)