Kaddafi yanlıları Beni Velid'i ele geçirdi

Kaddafi yanlıları Beni Velid'i ele geçirdi
Kaddafi yanlıları Beni Velid'i ele geçirdi
Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi yanlılarının başkent Trablus'un güneybatısındaki Beni Velid kentinin kontrolünü ele geçildiği bildirildi.

TRABLUS - Kaddafi yanlılarının kuşattığı eski muhaliflerin bir üssünde bulunan yerel yetkililerden Mübarek el Fatmani, telefonla yaptığı açıklamada, Muammer Kaddafi yanlılarının Beni Velid kentinin tamamında kontrolü ele geçirdiğini belirtti.

Yetkili, ağır silahlı Kaddafi yanlılarının eski muhalif askerlere saldırdığını belirterek, aralarında bir komutanın da bulunduğu 5 muhalifin öldüğünü, 30 kadar kişinin yaralandığını söyledi.

8 ay süren rejim karşıtı kanlı ayaklanmalardan sonra, Ekim 2011'de öldürülen Kaddafi'nin kalesi Beni Velid'in "kurtarılmasının" ardından ilk kez bu kadar büyük şiddet eylemleri meydana geldi.

İÇİŞLERİ BAKANI : KADDAFİ YANLILARI DÜZENLEMEDİ
Öte yandan Libya İçişleri Bakanı Gevzi Abdülali, Beni Velid kentindeki saldırıyı devrik Libya lideri Muammer Kaddafi yanlılarının düzenlemediğini söyledi.

Abdülali, Libya televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırıda 5 kişinin öldüğünü doğruladı, ancak "bunun kent sakinleri arasındaki iç meseleden kaynaklandığını" belirtti.

Kentteki şiddet eylemlerinin savaştan etkilenenlere yönelik tazminat sorununa bağlı olduğunu, bu konuda kentteki taraflar arasında anlaşmazlık çıktığını anlatan Abdülali, eski muhaliflerden resmi açıklamanın yayımlanmasını beklemelerini istedi.

Yerel yetkililer Kaddafi yanlılarının Beni Velid kentinin tamamında kontrolü ele geçirdiğini, ağır silahlı Kaddafi yanlılarının eski muhalif askerlere saldırdığını belirterek, aralarında bir komutanın da bulunduğu 5 muhalifin öldüğünü, 30 kadar kişinin yaralandığını söylemişti. (aa)