Kadınlar kızgın: Sen de mi Obama!

Kadınlar kızgın: Sen de mi Obama!
Kadınlar kızgın: Sen de mi Obama!
Küresel ısınmayla mücadele adımları atıldı, yoksul ülkelere üç yılda 20 milyar dolar yardım yapılması kararlaştırıldı ama İtalya'daki G8 zirvesi bu kararlarla değil, çok uzun zaman Obama'nın bu fotoğrafıyla hatırlanacak!L’AQUILA - Dün sona eren G8 zirvesi için İtalya’da bulunan liderler dünyanın geleceğini etkileyecek toplantılar yaptı ama asıl dikkati çeken bu toplantılarda alınan kararlar değil, bir fotoğraf karesi oldu. Fotoğrafın ortasında ABD Başkanı Barack Obama var, basamakları inerken bakışları bir noktaya odaklanmış: Gözlerini, hemen sağından yukarı çıkmakta olan uzun, kıvırcık saçlı, kırmızı elbiseli kadının poposuna dikmiş! Solundaki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, elini çenesine dayamış, ‘Sen de bizdensin!’ der gibi hınzır bir gülümsemeyle onu izlemekte...

‘Örümceğe baktığını söyler!’
Dün pek çok haber sitesi bu kareyi; ‘Michelle ne diyecek?’, ‘Obama’nın dağıldığı an’, ‘İşte ikinci canlandırma paketi!’ gibi muzip başlıklarla verdi.
Okuyucu yorumları da çok renkliydi. Bazı örnekler şöyle: “Obama bir erkek. Erkekler güzelliği takdir eder. Bu, ahlaklarını ya da eşlerine sadakatlerini sorgulamayı gerektirmez”, “Tıpkı diğerleri gibi, Bill gibi”, “Michelle ve Carla bu işe ne diyecek?”, “Hangi adam o popoya bakar, gerçekçi olun!”, “Michelle yarın kocasının kendisine oraya değil, tam o noktada yerde duran örümceğe baktığını anlattığını söyleyecektir. Tıpkı Bill gibi!”, “Oh, sonunda poz vermediği bir kare!”, “Cumhurbaşkanı olacak bu adam gey; açık bir şekilde kadının ayakkabılarına bakıyor! Ne utanç...”
Zirvede İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun önceki akşam verdiği yemek de ‘siyasi magazin’ açısından zengin geçti... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında olduğu 43 lider beş çeşit yemekle masalara kuruldu.

Kaddafi nereye oturdu?
ABD Başkanı Obama’yla Libya lideri Muammer Kaddafi’nin el sıkışması gecenin en çok konuşulan anlarından olurken Kaddafi ‘yakınlaşmayı’ ileri götürdü; yemekte Obama’yla İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi arasındaki koltuğu kaparak, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i yerinden etti!
Zirvenin son günü ‘Ekonomik Krizin Afrika’ya Etkileri ve Gıda Güvenliği’ konulu toplantıda da önemli bir karar alındı. Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı oturumda, G8’in gıda güvenliği için yoksul ülkelere üç yılda 20 milyar dolar maddi yardım yapması kararlaştırıldı.
Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama’nın iklim değişikliğiyle mücadele konusunda tarihi bir uzlaşmaya varıldığını söylemesine rağmen G8 liderleri, başta Çin ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri 2050’ye kadar karbon salımlarını yüzde 50 azaltmaya ikna edemedi. Ayrıca liderlerin bu konuda vardıkları anlaşma, birçok kesimce çekinceyle karşılandı. (aa)