Kadınlara güvenlik için bıçak dağıtıldı

Kadınlara güvenlik için bıçak dağıtıldı
Kadınlara güvenlik için bıçak dağıtıldı
Hindistan'da siyasi bir parti, kadınlara, kendilerini korumaları için bıçak dağıttı.


Hindistan’da hükümet, geçen ay başkent Yeni Delhi’de toplu tecavüze uğrayan 23 yaşındaki üniversite öğrencisinin aldığı darbeler sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından kadınların korunmasına yönelik yasal değişiklik hazırlığına girerken, yargı ve siyasetten de konuya dair farklı adımlar geliyor. Şiddet karşıtlığıyla bilinen Shiv Sena partisi önceki akşam Maharaştra eyaletinin başkenti Bombay’ın sokaklarında, kurucuları Bal Thackeray’in doğum günü dolayısıyla kadınlara bıçak dağıttı. Parti yetkilisi Ajay Chowdhary, ‘hükümetin korumakta yetersiz kaldığı kadınların kendi güvenliklerini sağlamaları için bıçak dağıttıklarını’ söyledi. Maharashtra eyaletinde toplam 21 bin bıçak dağıtmayı hedeflediklerini belirten yetkili kadınlara hitaben de “İsterseniz meyve sebze kesin, isterseniz size uzanan yabancı bir eli. Tercih sizin” ifadelerini kullandı. Kasımda ölen Thackeray’in kadınlara, çantalarında ruj yerine ‘rampuri’ (bölgeye ait bir bıçak türü) taşımalarını öğütlemesi sebebiyle partinin kurucu liderin doğum gününde böyle bir etkinlik düzenlediği belirtildi. 

Şiddet davalarına kadın hakim Kadına şiddet konusunda geniş çaplı protestolara sahne olan ülkede yargı alanında da yeni bir adım atıldı. Yasalarda reforma gidilmesi için kurulan komisyon önceki gün sunduğu raporunda ‘tecavüz davalarına kadın hakimlerin bakması’ önerisini sundu. Komisyon Başkanı Yargıç JS Verma, “Devletin rolü sadece suçluları cezalandırmak değil, aynı zamanda kadınlara karşı suç işlenmesini önlemek olmalı” dedi. Yurtiçi ve dışından gelen 80 bin öneriden yola çıktıklarını belirten Verma, kadınlara yönelik şiddet olaylarına dair başvuruların daha hızlı işleme konulmasını ve davalara daha hızlı bakılmasını da istedi. Yargılamaların bazen yıllarca sürdüğü Hindistan’da kadın hakları savunucularına göre yaklaşık 95 bin tecavüz davası askıda bekliyor. Komisyonun bu teklifi ise ilk kez Batı Bengal eyaletinde hayata geçirildi. Mahkeme başkanlığını iki kadın hâkimin üstleneceği ve savcılar dahil tüm mahkeme çalışanlarının da kadın olacağı belirtildi. Yasal Yardım Forumu yetkilisi Joydeep Mukherjee, bu mahkemlerin önemini şöyle anlattı: “Bazı kadın kurbanlar, erkeklerin olduğu bir ortamda maruz kaldıkları zulmün boyutlarını anlatamıyor. Erkeklerden çekiniyorlar. Ancak bu mahkemeler, bu sorunun aşılmasını sağlayacak. Ayrıca bazı erkek hâkimler de, kadına yönelik şiddet suçlarında önyargılı davranıyor.”

Tecavüzcüler mahkeme önünde Bu arada üniversite öğrencisi genç kadına otobüste toplu tecavüz etmek ve ölümüne yol açmakla suçlanan 5 sanığın duruşması dün Yeni Delhi’deki özel yetkili mahkemede başladı. Basına ve halka kapalı olarak yapılan duruşmada savcı ile savunma avukatları açılış konuşmalarını yaptı. 18 yaşından küçük olan 6. sanığın duruşması ise çocuk mahkemesinde görülecek. (RADİKAL/DIŞ HABERLER )