Kadınların okuduğu üniversiteye girmek için mücadele ediyor

Kadınların okuduğu üniversiteye girmek için mücadele ediyor
Kadınların okuduğu üniversiteye girmek için mücadele ediyor
Japonya'da 20'li yaşlarındaki bir adam, yalnızca kadınların okuduğu Fukuoka Kadın Üniversitesi'ne kayıt olmasına izin verilmediği gerekçesiyle tazminat davası açtı ve 'Bu uygulama anayasamızdaki eşitlik ve eğitim alma hakkına aykırı' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Japonya'da bir adam sadece kadınlar için olan Fukuoka Kadın Üniversitesi'ne girip kaydolmak istedi ve üniversite yetkilileri tarafından erkeklerin o üniversitede okuyamayacağı bilgisini aldıktan sonra bunun anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 660 bin yen (yaklaşık 7 bin dolar) tutarında tazminat davası açtı.

20'li yaşlarda olan genç adam Japonya tarihinde kadın üniversitesine kayıt olmak için bu kadar uğraşan ilk erkek olarak kendini duyurdu. Japonya'da Fukuoka Kadın Üniversitesi'nden başka 3 tane daha kadın üniversitesi bulunuyor ve aynı kız liseleri gibi bu üniversitelere sadece kadınlar kayıt olabiliyor. Ancak genç adam adli makamlara oranın bir devlet üniversitesi olduğunu ve kendisinin de diyetisyen olmak istediğini söyleyerek Fukuoka şehrinde bu üniversiteden başka bu bölümün okunabileceği devlet üniversitesi olmadığı için anayasal hakkının ihlal edildiğini iddia etti.

Genç adam, "Bu şekilde ben özel üniversiteye gitmeye zorlanmış oluyorum. Ayrıca üniversitede yapılan bu uygulama anayasamızdaki eşitlik ve eğitim alma hakkına aykırı" dedi ve tazminatın yanısıra üniversiteye de kabulünü istedi. Üniversite yetkilileri konu ile alakalı yorum yapmaktan kaçındı. (Enis Aksu/ DHA)