Kafalar karışık

Kafalar karışık
Kafalar karışık
İstanbul'da toplanan muhalifler rejimle masaya oturma konusunda bölünürken Hatib, Esad'a sürgün öneren bir yol haritası açıkladı.

Suriye ’nin Dostları Grubu Amman’da bir araya gelip Beşşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri olamayacağını bildirmesinin ardından muhalifler ABD -Rusya mutabakatı çerçevesinde rejimle müzakerenin koşullarını belirmek için İstanbul ’da toplandı. Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üç günlük toplantıda Cenevre’deki ikinci konferansa katılacak heyeti belirlemeye, Muaz el Hatib’den boşalan SMDK başkanlığına yeni birini atamaya, Ghassan Hito’nun kuramadığı geçici hükümetin kaderi belirlemeye ve SMDK’ya katılımı arttırmaya çalışacak. Muhalifler Esad’la masaya oturma konusunda bölünürken SMDK üyesi Salim el Muslet “Esad’ın istifa etmesi önşart” dedi. Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Heyeti üyesi Muhammed Alluş ise her ne kadar kararın toplantıda netleşeceğini belirtse de Cenevre 2 görüşmelerine katılmalarının uzak bir ihtimal olduğunu söyledi. 

Zor şartlar 

SMDK’yı bölge ülkelerinin güdümünde diye bırakan Hatib ise 16 maddelik kendi yol haritasını Facebook’tan duyurdu. Öne çıkan şartlar şöyle:
Esad 20 gün içerisinde bir geçiş otoritesini kabul eder ve tüm yetkilerini yardımcısı Faruk el Şara veya Başbakan Vail el Halki’ye devreder. Mevcut devlet başkanı meclisi fesheder ve tüm meşru yetkiyi kendisinin yerini alacak kişiye devreder.
Mevcut hükümet , 100 gün boyunca görevine devam eder.
100 günlük ara dönemde geçiş süreci hükümeti güvenliği ve askeri sistemi yeniden inşa eder.
Şu anki devlet başkanı yanına kendi ailesinden ve seçtiği insanlardan 500 kişiyi alarak herhangi bir ülkeye gider. Ancak kimse yargıdan muaf olamayacak.