Kafese konuldu meydan okudu

Kafese konuldu meydan okudu
Kafese konuldu meydan okudu
Mursi ilk duruşmasında kendisine "Sanık" diye seslenen hâkime "Ben Dr. Muhammed Mursi, cumhurbaşkanı, beni yargılayamazsın" dedi.

Mısır’da demokratik seçimle göreve gelişinin birinci yılında milyonluk gösterileri izleyen 3 Temmuz darbesiyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dün ilk kez hâkim karşısına çıkarken mahkemeye “Ben cumhurbaşkanıyım, beni yargılama yetkiniz yok” diyerek meydan okudu. Geçen aralıkta İhvan üyelerinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde anayasa taslağının referanduma götürülmesini protesto eden muhaliflere saldırıp 10 kişiyi öldürmesiyle ilgili davada ‘cinayet ve şiddete teşvik’ suçlamasıyla yargılanan Mursi gizlice tutulduğu yerden Kahire’nin doğusundaki Polis Akademisi’ne helikopterle getirildi. Diğer 14 sanık ise Tora Cezaevi’nden zırhlı araçlarla mahkemeye ulaştırıldı.

‘Türk malı ceket giyiyordu’

Çoğu gazeteci 200 kişinin izlediği duruşma, Mursi’nin beyaz renkteki tutuklu elbisesini giymeyi reddetmesi nedeniyle 2 saat geç başladı. Mursi’nin avukatı Selim el Avva “Mursi beyaz önlük giymeyi reddetti. Sivil bir elbiseyle geldi ve üzerinde Türk malı bir ceket vardı” dedi. Aralarında Hürriyet ve Adalet Partisi Başkan Yardımcısı Isam el Aryan ile İhvan liderlerinden Muhammed el Baltacı’nın bulunduğu sanıkların sorulara ‘Rabia’ işareti yaparak cevap vermesi ve slogan atması üzerine iki kez duruşmaya ara verildi.

‘Darbecileri yargılayın’

Mahkeme Başkanı Sabri Yusuf’un ‘sanık’ diye seslendiği Mursi, Rabia işareti yaparak “Ben. Dr. Muhammed Mursi, Cumhurbaşkanı. Mısır’ın yasal cumhurbaşkanı benim. Hükmü geçersiz olan sensin” diye karşılık verdi. Mursi “Mahkemenin beni yargılama yetkisi yok. Yargılanmayı reddediyorum. Yaşanan bir darbeydi. Darbenin liderlerinin yargılanması gerekir. Darbe ihanettir, suçtur” diye devam etti. Diğer sanıklar da ‘Yargılama geçersizdir’ ve ‘Ordu yönetimi düşsün’ diye slogan atarak mahkemeyi protesto etti. Duruşması 8 Ocak’a ertelenen Mursi helikopterle İskenderiye’deki Burc el Arab Hapishanesi’ne nakledildi. Sanıklar suçlu bulunursa idam cezasına çarptırılabilir.

Rabia selamı

Gazetecilerin kamera ve kayıt cihazları olmaksızın izlediği duruşmanın görüntülerini devlet televizyonu yayımladı. Görüntülerde araçla davanın görüldüğü binaya getirilen takım elbiseli Mursi sanıkların bulunduğu alana geçiyor. Rabia işaretiyle selam veren Mursi’nin ‘kafese’ alındığı görülüyor.
Mursi taraftarları ise tepkilerini ortaya koydu. Polis Hüsnü Mübarek’in de yargılandığı akademi binasına giden yolları kapatırken bir grup bina dışında darbenin mimarı Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi aleyhine slogan attı. Kahire’de milyonluk gösteri çağrısı karşılık bulmasa da Anayasa Mahkemesi ve Mübarek’in tutulduğu Meadi Hastanesi’nin önü dahil pek çok yerde gösteri düzenlendi. Mursi’nin oğlu Usame’nin yurtdışına çıkışı engellenirken eski bakan Amr Derrag Türkiye ’ye gitmek isterken tutuklandı.