Kahire'de inceden inceye mesajlar

Kahire'de inceden inceye mesajlar
Kahire'de inceden inceye mesajlar

Ortadoğu ve Avrupa turu kapsamında dün Mısır’a giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 3 Temmuz’da ordunun yönetime el koymasının ardından bu ülkeyi ziyaret eden en üst düzey ABD’li yetkili olurken Mısır’ın ‘hayati partner’ olduğu mesajı verip ‘kapsayıcı, özgür ve adil seçim’ çağrısı yaptı. Kahire’de mevkidaşı Nebil Fehmi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry terörle mücadele başta olmak üzere eğitim, sağlık ve özel sektörün geliştirilmesi alanında tam destek vereceklerini vurgulayıp ilişkilerin yalnızca yardımlar üzerinden değerlendirilmemesini istedi.

‘Askeri yardım mesele değil’

1.3 milyar dolarlık askeri yardımın askıya alınmasının ‘küçük bir meseleden ibaret’ olduğunu ve ceza olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizen Kerry, ülkede yaşananları darbe olarak niteledikleri takdirde yardımın kesilmesini öngören yasaya uygun hareket etmek zorunda olduklarını hatırlattı. Kerry, Mısır’ı zorluklar ve çalkantılı yılların beklediğini söyleyip halka ‘demokrasinin peşinden gitmekten’ vazgeçmemelerini öğütledi: “Geçici yönetim ve geleceğini belirleyecek olan halkla işbirliğimiz devam edecek ama Mısır, sivil ve seçilmiş bir hükümetle temsil edilirse ilişkilerimiz daha güçlü olacak.” Sivil ve güvenlik güçlerini hedef alan terör saldırılarının da bir önce sona erdirilmesi gerektiğini kaydeden Kerry, kiliselere yönelik saldırıları da kınadı.

Esad’a uyarı

Kerry Suriye’deki iç savaş ve İran’ın nükleer programına da değindi. Suriye konusunda ABD’nin bazı ülkelerin istediğinden farklı hareket ettiğini belirten Kerry “Bireysel taktiklerin farklı olması nihai amacımızı değiştirmez. Hepimizin hedefi aynı. Söz konusu olan Suriye devletinin kurtulması ve halka kendi kaderinin tayin etmesine izin verecek geçici bir hükümetin kurulması” ifadelerini kullandı. Suriye lideri Beşşar Esad’ın ise ‘ahlaki otoritesini kaybettiği’ için bu sürecin bir parçası olmayacağını yineleyen Kerry “Esad orada olduğu sürece savaşın nasıl biteceğini kimse bilemez” uyarısı yaptı. Suriye ise bu sözlere cevap vermekte gecikmedi. Dışişleri’nden yapılan açıklamada Kerry’nin ifadelerinin Cenevre-2 Konferansı’nı tehlikeye attığı, içişlerine karışıldığı anlamına geldiği ve halkın kendi kaderini tayin etme hakkına saldırı olduğu savunuldu. Ayrıca nükleer program konusunda uzlaşmaya çalışılan İran’a da gönderme yapan Kerry “ABD bölgedeki müttefiklerini her zaman koruyacak. Dışarıdan gelen saldırılara izin vermeyeceğiz” dedi.