Kahire'de şiddetli gece: 7 ölü

Kahire'de şiddetli gece: 7 ölü
Kahire'de şiddetli gece: 7 ölü
Mısır'ın başkenti Kahire'de devrik lider Mursi'nin destekçileriyle polis arasında çıkan çatışmalarda 7 kişi öldü, 260 kişi yaralandı. 400'den fazla kişi gözaltında.

Mısır’ın başkenti Kahire’de devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile polis arasında önceki gece çıkan çatışmalar dün de sürerken, 22 ayrı bölgeye yayılan olaylarda kan aktı. Kahire’deki Ramses ve Nahda Meydanı, 6 Ekim Köprüsü ile Giza’daki olaylarda 7 göstericinin öldüğü ve 261 kişinin yaralandığı açıklandı. 400’den fazla kişi gözaltına alındı.
8 Temmuz’da Cumhuriyet Muhafızları Kışlası önünde 54 kişinin ölmesinden sonraki bu en kanlı olaylar, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns’ün geçiş hükümeti yetkilileriyle görüştüğü güne denk geldi.
Mursi yandaşları önceki akşam, Adeviye Meydanı’nda toplandı. Çatışmaların fitilini ateşleyen, bir grubun, 6 Ekim Köprüsü’nü işgal etmesi oldu. 

Baltacılar camide rehin aldı
Göstericiler göz yaşartıcı gaz kullanan polise taş atarken, Baltacılar’ın dahli olayları çığırından çıkardı. Eylemciler Ramses Köprüsü’ne yürüdükleri sırada Baltacıların taşlı-sopalı saldırısına uğradı. Baltacılar, El Fetih Camii’nde toplanan 300 kadar Mursi yanlısının etrafını kuşatıp molotof kokteyli ve kesici aletlerle saldırdı. Göstericiler dün öğle namazına dek camide mahsur kaldı. Saatlerce hiçbir güvenlik görevlisinin gelmemesi dikkat çekerken, Mursi yanlıları cemaatle camiden çıkabildi. Baltacılar’ın pencerelerden silah doğrultup tehditler savurduğu ve içeridekilerin çoğunun yaşlı, kadın ve çocuk olduğu belirtildi. Nahda Meydanı’nda ise eylemcilerin üzerine bir araçla saldırıda bulunuldu. Aracını göstericilerin üzerine süren şoför, 20’den fazla kişiye çarparken, 10 kişiyi ağır yaraladı. Olaydan sonra sürücünün darp edildiği ve aldığı darbe sonucu öldüğü belirtildi. Adeviye’de Mursi yanlısı bir eylemcinin eşyasını çalan bir kişinin de parmağının kesildiği ve olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam Aryan, “Polis, barışçıl gösteri yapan halka saldırdı” suçlaması yaptı. 

Mısır’a İsrail’den Sina izni

Öte yandan Sina Yarımadası’nda da şiddet sürdü. Ariş yakınındaki 2 askeri noktaya kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı ancak ölen ya da yaralanan olmadı. Bu arada Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer, İsrail’in Mısır’a, Sina’da daha fazla asker bulundurması için yeni izin çıkardığını söyledi. 1979 Camp David Antlaşması uyarınca Mısır’ın ek asker için İsrail’den onay alması şart. İsrail basını da 2 piyade taburu için Mısır’a izin verildiği ve ek gücün Refah ve Ariş’e yerleştirileceğini yazdı. 

‘Kahire Erdoğan’a dargın’

Bu arada geçici hükümet, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Mursi’nin ‘tek meşru cumhurbaşkanı olduğuna’ dair demeçlerine ‘darıldığını’ açıkladı. “ Türkiye ’nin Mısır’ın içişlerine açıkça müdahale ettiğini gösteren bu yorumlar derin kırgınlık yarattı” diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Badr Abdelatti, Türk yetkililere ‘İki ülkenin tarihi ilişkilerini ve ortak çıkarlarını küçük parti çıkarları üstünde tutma’ çağrısında bulundu. Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un danışmanı Ahmed Müselmani de Erdoğan’ın ‘uygunsuz’ sözlerinin ‘iç işlerine müdahale olduğunu’ belirtip “Mısır halkının iradesine saygı duyup duymamak Ankara ’ya kalmış” yorumu yaptı.