'Kahveleri hazır ama onlar yok'

'Kahveleri hazır ama onlar yok'
'Kahveleri hazır ama onlar yok'
Haber: ŞÜKRÜ OKTAY KILIÇ / Arşivi

“Kahve Boşnaklar için çok samimi bir ritüeldir. Soykırımda yakınlarını kaybetmiş olan insanlar, en çok onlarla kahve içmeyi özlüyor. Kahveleri burada hazır, ama onlar yok.”

Bu sözler Genç Boşnaklar Derneği İstanbul Başkanı Emina Dzelilovic’e ait. Türkiye ’deki üniversitelerde eğitim gören öğrenciler tarafından kurulan Genç Boşnaklar Derneği, Bosna’daki savaş sırasında, Temmuz 1995 yılında kaybettikleri yakınlarını, dün Taksim Meydanı’nda oluşturdukları ‘soykırım anıtı’ ile andı.

Türkçesi “Niye yoksun?” olan “Şto Te Nema?” projesi kapsamında katliamı unutmadıklarını gösteren Genç Boşnaklar, soykırımda hayatını kaybeden her bir Srebrenitsalıyı temsil eden dört bine yakın fincanı Taksim Meydanı’na koydu. Ziyaretçiler, gün boyunca meydanda kalan fincanlara kahve doldurdu. Bu yıl soykırımda katledilen 8 bin 372 kişinin anısına İstanbul’da oluşturulan ‘soykırım anıtı’ bugüne kadar Saraybosna, New York, Hollanda, Stockholm ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirildi.

‘Ülke ülke gezmeye devam edeceğiz’
Genç Boşnaklar Derneği İstanbul Başkanı Emina Dzelilovic, hedeflerinin 5 bin 336 fincana ulaşmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Hedefimiz şimdiye kadar cenazeleri bulunan 5 bin 336 fincana ulaşmak. Bu fincanlar, Bosna Hersekli aileler başta olmak üzere, projeye duyarlı olan insanlar tarafından bağışlanıyor. Soykırımlar hâlâ dünyanın bir yerlerinde devam ediyor. Bu soykırım zihniyetini yok etmek için fincanlarımızla ülke ülke gezmeye devam edeceğiz.” Bir albümünde Bosna ile ilgili bir şarkıya da yer veren sanatçı Haluk Levent de anma törenine destek vermek için alandaydı. Kahve fincanlarının hayatını kaybedenlerin anılması için meydana konulduğunu anlatan Levent, “Yaşamış olsalardı, bugün burada kahvelerini içeceklerdi” dedi.