Kaide ÖSO komutanını öldürdü

Kaide ÖSO komutanını öldürdü
Kaide ÖSO komutanını öldürdü

Batı , Suriyeli muhaliflere yollayacakları silahların İslamcı grupların eline geçmesinden endişe duyarken, dün Irak İslam Devleti adlı Kaide ile bağlantılı oluşumun Suriye kolunun, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) önde gelen ismi Kemal Hammami’yi öldürdüğü ortaya çıktı. ÖSO Yüksek Askeri Konseyi üyesi Hammami’nin, ‘Irak ve Levant’taki İslam Devleti’ örgütü üyeleriyle ‘savaş planlarını konuşmak üzere’ gittiği Lazkiye’de görüşme sırasında öldürüldüğü belirtildi. ÖSO sözcüsü Kasım Sadeddin, Ebu Beşir el-Ladkani kod adlı Hammami’nin, Lazkiye’deki stratejik bir noktanın kontrolü konusunda tartışma çıkması üzerine öldürüldüğünü açıkladı. Sadeddin, Irak İslam Devleti üyelerinden telefon geldiğini belirtip “Beni arayıp Ebu Beşir’i öldürdüklerini söylediler. ÖSO Yüksek Askeri Konseyi’nin tüm üyelerini de öldüreceklerini söylediler” dedi. Kaide’nin muhalif askeri liderleri öldürmekle tehdit etmesine karşılık ÖSO da, Hammami’nin öldürülmesini ‘savaş ilanı’ olarak niteleyip ‘misilleme düzenleyeceğini’ açıkladı.
Suriye’de faaliyet gösteren Kaide’ye bağlı örgütler, sadece
Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın devrilmesini değil ülkede sistemin değişmesini de isterken, ÖSO’yu ‘laik’ buluyor. Kaide, Suriye’de şeriata uygun bir yönetim oluşturmayı isterken ÖSO, teokratik yönetime karşı. 

‘İsyancılar Humus’u bırakıyor’ 

Öte yandan muhaliflerin stratejik önemdeki Humus’tan birkaç gün içerisinde çekileceği iddia edildi. Times’a konuşan muhalifler, isyancıların, Humus’u orduya ‘feda etmeye’ karar verdiğini zira ‘kuzeyde ve Şam çevresindeki kilit noktalardaki güclerini sağlamlaştırmak istediklerini’ belirtti. ‘Humus’u savunmak için yeterli sayıda isyancı olmadığı’ da belirtilirken, bunun Esad açısından hem stratejik hem de propaganda anlamında zafer olacağına dikkat çekildi.