Kaide sınıra dayandı

Kaide sınıra dayandı
Kaide sınıra dayandı
Suriye'de ÖSO ile çatışmaya giren Kaide, Türk sınırına 5 km ötede El Azez kasabasını ele geçirdi. Yabancı cihatçıların Türkiye üzerinden Suriye'ye girmesine yardım eden bir Suriyelinin gazeteci kardeşi de öldürüldü.

Suriye’nin kuzeyinde bazen ortak hereket eden yer yer de birbiriyle çatışan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) Türkiye sınırına 5 km mesafedeki El Azez kasabasında savaşa tutuştu. Önceki gün IŞİD’ın casus suçlamasıyla gönüllü olarak çalışan bir Alman doktoru kaçırma girişimine ÖSO’ya bağlı Kuzey Fırtınası’nın direnmesiyle başlayan çatışmanın Kaidecilerin kasabanın kontrolüne ele geçirmesiyle sonuçlandığı belirtildi. Temmuz 2012’den beri Azez’i kontrol eden ÖSO’nun Selame Sınır Kapısı’nı kapatmasına bağlı olarak Türkiye de Öncüpınar Sınır Kapısı’nı insani yardım dışında geçişlere kapattı. Uluslararası ajanslara konuşan kasabadaki aktivistler Azez’in IŞİD’ın kontrolüne geçtiğini belirtirken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SİHG) çatışmaların sürdüğünü kaydetti. SİHG’e göre militanların bulunduğu yerlerin fotoğrafını çektiği için IŞİD’ın hedef aldığı doktor güvenli bir yere kaçmayı başardı. Kasabadaki bir aktivist ise IŞİD’ın ÖSO’dan en az 5 kişiyi öldürüp 100 kişiyi de rehin aldığını aktardı. Bir başka kaynak rehine sayısını 40 olarak verdi.

Kaide’ye yardım etti ama...

Radikal muhabiri Serkan Ocak’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre ise 7-12 arasında kişinin öldüğü çatışmalarda Suriyeli gazeteci Ömer Hacoli de hayatını kaybetti. Arabuluculuk çalışmalarına bağlı olarak dün çatışmalar bir süreliğine durdu. Kuzey Fırtınası’nın yardımına giden Tevhid Tugayı, 30 km ötedeki Halep’ten getirdiği 16 araçlık takviye gücünü kasabanın girişine konuşlandırdı. ÖSO birlikleri IŞİD’a Azez’i terk etmeleri için 4 saat süre verdi. Sürenin bitiminde çatışmalar yeniden başladı. Tevhid Tugayı sözcüsü Ebu Ubeyde yığınağı iki taraf arasında ateşkesi sağlamak için yaptıklarını söyledi. Azez’i Halep’e doğru hakimiyet alanını genişletmede sıçrama tahtası olarak gören IŞİD’ın Selame Kapısı’nı ele geçirmeyi planladığı öne sürüldü. CNN’e koşuşan Kuzey Fırtınası’nın komutanlarından Ebu Raşid “Sınır geçişini IŞİD’e kaptırmamak için güç takviyesi yapıyoruz” dedi. CNN ayrıca IŞİD üyelerinin öldürdüğü Azez Medya Merkezi’nin başkanı Ömer Hacoli’nin kardeşi Halid’in “Bu adamların imanı yok. Bir kardeşimi öldürdüler, diğerini de yaraladılar. Daha önce ben yabancı cihatçıların Türkiye’den girmelerine yardım ettim. Şimdi çok pişmanım. Bu adamların bizi korumaya geldiğini sanmıştım” dediğini aktardı. ÖSO sözcüsü Luay Mikdad ise “Bizim gözümüzde IŞİD üyeleri artık asi değil terörist. İki cephede iki terörist grupla savaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Geçen ay ÖSO ile IŞİD, Minnig Havaalanı’nı birlikte ele geçirmişti.

Esad: İsteyen hemen alsın

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin kimyasal silah stokunu yok etme taahhüdüne bağlı olduğunu söylerken “Bu silahları alma riskine hazır olan hangi ülke varsa bırakın alsınlar” dedi. Fox News’e konuşan Esad, “Silahların listesini yarın verebiliriz” derken kimyasal stokları yok etmenin ‘teknik açıdan çok karmaşık bir operasyon’ olduğunu belirtti: “Çok para gerekiyor. Bazıları 1 milyar dolar dolayında olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca ‘hızlı’ derken neyi kastettiklerini de uzmanlara sormalısınız. Bunun belli bir takvimi var. Bir yıl, belki biraz daha fazla bir süre gerekebilir.” Suriye lideri, 21 Ağustos’ta Guta’daki kimyasal silah saldırısından ordunun sorumlu olmadığı savını da yineledi: “Sinir gazı mutfak gazı olarak adlandırılır. Çünkü herkes evinde sinir gazı yapabilir. Herhangi bir isyancı sinir gazı yapabilir. İkincisi herhangi bir hükümet böylesi bir kimyasalı vermiş olabilir.” Terör mağduru olduklarını savunan Esad “İç savaş yaşanmıyor. Bu yeni bir tür savaş. 80 ülkeden İslamcı gerilla savaşıyor. Terör eylemlerinde on binlerce Suriyeli ve 15 bin asker öldü” dedi.
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü bugün Lahey’de kimyasal tasfiyesi planını ele alacaklarını açıkladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, uluslararası bir mekanizma oluşturulması halinde Suriye’nin kimyasal stokunun imhası sürecine katılabileceklerini belirtti. Almanya da imha işlemleri için 2.7 milyon euro destekte bulunacağını açıkladı.