Kaideci gruplar Halep'te Kürt sivillere saldırı düzenliyor

Kaideci gruplar Halep'te Kürt sivillere saldırı düzenliyor
Kaideci gruplar Halep'te Kürt sivillere saldırı düzenliyor
Suriye'nin kuzeyinde, Kürt nüfusun yoğun olduğu Rojava bölgesinde, YPG ve El Nusra militanları arasında yaşanan çatışmaların ardından Halep'teki Kürt yerleşim birimlerinden sivillere yönelik saldırı haberleri geliyor.

Radikal.com.tr – Suriye’nin kuzeyinde, Kürt nüfusun yoğun olduğu Rojava bölgesinde, YPG ve El Nusra militanları arasında yaşanan çatışmaların ardından Halep’teki Kürt yerleşim birimlerinden dün akşam saatlerinden itibaren ‘katliam’ haberleri geliyor. Sosyal medyaya yansıyan bazı görüntüler de yerleşim birimlerinden ıssız arazilere doğru kaçan insanların dahi havan toplarıyla ve ağır silahlarla hedef alındığını, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda silahsız sivilin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

PKK ’ya yakınlığıyla bilinen PYD’ye bağlı YPG güçlerinin bir süredir çatışma içinde olduğu El Kaide şemsiyesindeki Nusra Cephesi’nin, Halep’in kuzeyindeki Kürt beldelerine ağır silahlarla saldırı başlattığı, sivil halktan çok sayıda can kaybının yanı sıra yüzlerce insanın da rehin alındığı belirtiliyor.

Suriye’nin kuzey ucunda olan ve Türkiye sınırına neredeyse ‘sıfır’ noktasındaki Rasulayn/Serêkaniyê ve Tel Abyad'ta Kürt milislerin yenilgiye uğrattığı El Kaide yanlısı grupların, Halep'in Sefire ilçesine bağlı Tel Hasıl ve Tel Aran beldelerinde sivillere yönelik saldırılar düzenlediği belirtiliyor.

Dicle Haber Ajansı, bu beldelere yönelik tank atışı ve havan saldırısı yapıldığını, saldırılarda bu sabah saatlerine kadar 50'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ajans, yaklaşık 350 kişinin de radikal İslamcı gruplar tarafından rehin alındığını duyuruyor.


‘KAÇAN İNSANLAR REHİN ALINDI’
‘Irak-Şam İslam Devleti’ ile El Nusra Cephesi’ne bağlı gruplar, telefon hatlarının kesik olduğu Tel Hasıl ve Tel Aran'dan sağlıklı bilgi alınmasını engellemek için yolları da kapattı. Kürt kaynakları ise rehin alınan sivillerin kentten kaçmaya çalışan aileler olduğunu ve ölenlerin önemli bir bölümünü de katledilen rehinelerin oluşturduğunu belirtiyor.


‘KÜRTLERİN NAMUSU HELALDİR’
Tel Aran ve Tel Hasıl'daki camilerden "Kürtlerin malı ve namusu helaldir" çağrılar yapıldığı iddia edilirken
Fırat Haber Ajansı (ANF) El Ekrad Cephesi sorumlularından Hacı Adıl’ın, saldırıların hedefi olan sivillerin canlarını kurtarmak için çöllere kaçtığını söylediğini aktarıyor: "Ekinlerini, tarlalarını, hayvanlarını bırakıp kaçıyorlar…"