Kanada IŞİD'e karşı hava operasyonlarından çekildi

Kanada IŞİD'e karşı hava operasyonlarından çekildi
Kanada IŞİD'e karşı hava operasyonlarından çekildi
Kanada'nın yeni seçilen Başbakanı Justin Trudeau, Irak ve Suriye'deki IŞİD'e karşı hava operasyonlarını durdurduklarını açıkladı.

RADİKAL - Kanada, Irak ve Suriye ’de uluslararası koalisyon güçleri ile IŞİD’e karşı yürüttüğü hava operasyonlarını durdurdu. Kanada’nın yeni seçilen Başbakanı Liberal Partili Justin Trudeau, Kanada jetlerinin bundan sonra IŞİD hedeflerini bombalamayacağını açıkladı. Trudeau, ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla arayarak, Kanada’nın IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun güçlü bir üyesi olmayı sürdüreceğini, ancak ülkesinin hava operasyonlarından çekildiğini söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri,  Ağustos 2014’ten bu tarafa Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı hava operasyonları başlatmış, Kanada da Kasım ayından bu tarafa hava operasyonlarına dahil olmuştu. Kanada CF-18 tipi savaş uçakları ile bombardımanlarda yer alıyordu.

Genç lider dokuz yıllık iktidara son verdi

SEÇİMDEN ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

Kuzey Irak’ta peşmerge güçlerinin eğitilmesi için kurulan kamplarda bulunan 70 kişilik Kanada özel birliklerinin ise, peşmergeyi eğitmeyi sürdüreceği belirtiliyor.

Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Pazartesi günü yapılan seçimlerde yüzde 39.5 oranında oy alarak, 338 milletvekili bulunan Kanada Parlamentosu’nda 184 milletvekili ile çoğunluğu elde etmişti. Trudeau, seçimleri kazanması durumunda, Kanada’nın IŞİD’e karşı hava operasyonlarından çekileceğini ilan etmişti. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Nurgül Yeşilçay: 'Yeni başbakanı gördünüz mü kızlar?'