Kanada polisinden dev haşhaş operasyonu

Kanada polisinden dev haşhaş operasyonu
Kanada polisinden dev haşhaş operasyonu
Kanada güvenlik güçleri, iki ayrı operasyonda piyasa değeri toplam 117 milyon Kanada Doları (205 milyon TL) olan haşhaş ve uyuşturucu ele geçirdi.

TORONTO - Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP Toronto Uyuşturucu Operasyonları Müdürü Rick Renney, Afganistan’dan yola çıkan bir kargoda 5,7 ton haşhaşın gizlendiğini belirterek, kargonun Kazakistan, Rusya , Litvanya, Letonya ve Almanya ’ya gönderildiğini söyledi. Bu tür bir sevkıyatın yapılacağı istihbaratının geçtiğimiz yaz alındığını ve o andan itibaren operasyona başladıklarını kaydeden Rick Renney, Toronto’daki son aşamada konteynırlardaki 500 ayrı tahta levhanın içine oyularak yerleştirilmiş 10’ar kiloluk paketlerde haşhaş ele geçirildiğini anlattı. Operasyon için uluslararası destek aldıklarını da anlatan Renney, 5,7 ton haşhaşın piyasa değerinin 69 milyon Kanada Doları (122 milyon TL) olduğunu söyledi.

2900 LİTRE GBL YAKALANDI
Öte yandan RCMP ve Kanada Sınır Güvenliği Ajansı ekiplerinin Toronto havaalanında ortak gerçekleştirdikleri operasyonda, kısa adı GBL olarak bilinen 2900 litre sıvı gama bütiralakton ele geçirildi. Konu ile ilgili bilgi veren Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP Toronto Uyuşturucu Operasyonları Müdürü Rick Renney, cinsel isteği artırıcı ilaç ve uyuşturucu yapımında kullanılan GBL;nin piyasa değerinin 48 milyon Kanada Doları (83 milyon TL) olduğunu açıkladı. Çin ’den yüklenen kargonun, mutfak yağlarını çözücü kimyasal olarak beyan edildiğini anlatan Renney, ele geçirilen miktarın, toplam 4,8 milyon doza eşit olduğunu belirtti.

Ekipler, haşhaş operasyonunda 5 ve GBL operasyonunda da 3 kişiyi gözaltına aldılar.(aa)