Kanada savaş uçaklarını Suriye ve Irak'tan çekiyor

Kanada savaş uçaklarını Suriye ve Irak'tan çekiyor
Kanada savaş uçaklarını Suriye ve Irak'tan çekiyor
Kanada, Suriye ve Irak'ta koalisyon kuvvetleri içinde yer alan savaş uçaklarını geri çekiyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, seçim zaferinin ardından savaş uçaklarının hava operasyonlarından geri çekeceğini duyurmuştu.

OTTOWA - Kanada’da yeni kurulan hükümet, seçim kampanyası sırasında verdiği sözleri tutarak, ABD öncülüğündeki koalisyona destek olan savaş uçaklarını bölgeden geri çekeceğini açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, dün yaptığı açıklamada önümüzdeki haftalarda Irak ve Suriye'de IŞİD'le mücadele eden koalisyona destek veren altı savaş uçağının çekileceğini söyledi.

Geçen ay iktidarı Muhafazakar Parti’den devralan Liberal Parti, seçim kampanyası sırasında Mart 2016’ya kadar bölgeye konuşlandırılmış CF-18 savaş uçaklarını ülkeye geri getireceğini vaat etmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, seçim zaferinin ardından ABD Başkanı Barack Obama’yı bilgilendirerek savaş uçaklarının hava operasyonlarından geri çekileceğini duyurmuştu.

UÇAK YERİNE EĞİTİM DESTEĞİ

Kanada hükümeti, koalisyon hava operasyonlarında yer almaktansa, Irak’ın kuzeyinde mücadele eden Kürt savaşçıları eğiterek karadan destek vermenin daha etkili olacağını ifade etmişti.

Kanada Dışişleri Bakanı da, “Hava operasyonlarının yüzde 2’sini gerçekleştiriyoruz. Koalisyon için daha etkili şeyler yapacağız” dedi ve haftalar içinde jetlerin geri çekileceğini vurguladı.

Kanada, daha önce ABD 2011’de Irak’tan güçlerini geri çekene kadar, bölgede askeri eğitimlere destek vermişti. (Öykü Altuntaş/DHA)