Kanada'da 'ayrılıkçı' zafere kurşun

Kanada'da 'ayrılıkçı' zafere kurşun
Kanada'da 'ayrılıkçı' zafere kurşun

Eyaletin yeni başkanı Marois zafer konuşmasını yaparken silahlı bir kişi İngilizler uyanıyor diye bağırıp ateş açtı. Bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

Kanada'nın Quebec bölgesinde bağımsızlık yanlısı Quebecliler Partisi seçimden zaferle çıktı. Yeni Başbakan Marois ilk konuşmasında saldırıya uğradı.

Kanada’nın Fransızca konuşulan Quebec bölgesinde yapılan eyalet seçimlerini bağımsızlık yanlısı Quebecliler Partisi kazandı. 9 yıl aradan sonra Quebec’in bağımsızlığından yana olan bir lider ve ilk kadın başbakan sıfatıyla iktidara gelen Quebecliler Partisi Başkanı Pauline Marois zafer konuşmasında saldırıya uğradı. Kapalı salonda Marois’nın “Quebec’in geleceğinde bağımsızlık var” dediği sırada silahlı bir kişi tetiği çekerek 1 kişiyi öldürdü, 1 kişiyi ağır yaraladı. Fransızcanın tek resmi dil olduğu Quebec’teki federal özerkliğin korunmasından yana olan Quebec Liberal Partisi’nin iktidarına son veren Marois saldırıdan yara almadan kurtuldu. 50 yaşındaki şüpheli saldırı anında İngiliz aksanıyla Fransızca “İngilizler uyanıyor” diye bağırdı. 19. yüzyıldan beri kendi dil ve kültürlerinin korunması için mücadele veren Quebecliler, 1980 ve 1995’te düzenlenen bağımsızlık referandumlarında yüzde 60 ve yüzde 51 oranında ‘hayır’ demişti.

Birlik taraftarları azaldı
Yeni bir referandumda Kanada’ya bağlı federal yapıyı destekleyenlerin oranının yüzde 30-40’a düştüğü tahmin ediliyor. 1968’den itibaren örgütlenen Quebecliler Partisi yüzde 36 ile 57 vekil çıkartsa da 125 koltuklu eyalet meclisinde henüz çoğunluğu yakalamış değil. Quebecliler Partisi’nin zaferinden rahatsız olan Kanada Başbakanı Stephen Harper “Sonuçlar Quebec halkının bağımsızlık istediği şeklinde yorumlanamaz” diye konuştu. (MONTREAL/LEMONDE- REUTERS -AA)