Kanada'da veba alarmı

Kanada'da veba alarmı
Kanada'da veba alarmı
Kanada'nın Saskatchewan eyaletindeki Grasslands Ulusal Parkı'nda bir çayır köpeğinin vebadan ölmesi, yetkilileri alarma geçirdi.

SASKATOON- Grasslands Ulusal Parkı Doğal Hayat Uzmanlarından Pat Fargey, yaz başlarında parkta bulunan ölü çayır köpeğinin test sonuçlarının, Saskatoon’daki merkezden yeni geldiğini ve hayvanın vebadan öldüğünün kesinleştiğini söyledi. Vebanın parkta koloniler halinde yaşayan diğer çayır köpeklerine de bulaşmış olabileceğini kaydeden Pat Fargey, önlem alındığı için çok düşük ihtimal olmasına rağmen, hastalığın enfekte olmuş hayvanlarla temas eden insanlara geçme riskinin bulunduğunu hatırlattı.

Olayın kontrolleri altında olduğuna dikkati çeken Fargey, kusma, ishal, grip belirtileri ve karın bölgesinde ağrı hissedenlerin en yakın sağlık merkezine gitmelerini salık verdi.

Tehlikenin tamamen ortadan kaldırılması için ne tür bir yol izleneceği açıklanmazken, parkta geniş çaplı bir hayvan itlafının yapılması bekleniyor. Öte yandan en büyük riskin, veba bulaşmış fareler olmasından korkuluyor. Farelerin, vebayı daha geniş bir bölgeye taşıma riski, yetkilileri düşündürüyor.

ÇAYIR KÖPEĞİ NEDİR?
Kemiriciler takımının sincapgiller familyasından, 37 cm kadar uzunlukta olan, 7 cm kadar kuyruğu bulunan ve sesi köpek havlamasına benzeyen çayır köpeği (prairie dog), sadece Kuzey Amerika’daki çayırlıklarda koloniler halinde yaşıyor. (aa)


    ETİKETLER:

    Ağrı