Kanada'nın gündemi asker intiharları

Kanada'nın gündemi asker intiharları
Kanada'nın gündemi asker intiharları
Ülkede son bir hafta içinde intihar eden asker sayısının 4'e ulaşması tartışmaları alevlendirdi.

Kanada Ordusu'nda geçen hafta içinde 3 askerin yaşamlarına son vermesinin şoku devam ederken, bir intihar haberi daha geldi.
Kanada Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Quebec eyaletindeki Valcartier Askeri Üssü'nde görevli Kıdemli Onbaşı Sylvain Lelievre, henüz bilinmeyen bir nedenle yaşamına son verdi. Onbaşı Lelievre'nin de geçen hafta intihar eden diğer 3 asker gibi Afganistan'ın Kandahar bölgesinde NATO çatısı altındaki Kanada birliğinde görev yaptığı belirtildi.

Kanada Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Denny Brown, askeri polisin olayla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Sözcü, 46 yaşındaki Lelievre'nin 2001-2004 yılları arasında Bosna'daki NATO misyonunda da yeraldığını kaydetti. Kanada'da geçen hafta başında Kıdemli Onbaşı William Elliot, Manitoba'da evinde, Kıdemli Bomba Uzmanı Travis Halmrast, Alberta'da cezası nedeniyle tutulduğu askeri hapishanede ve son olarak da Astsubay Michael McNeil, Petawawa Askeri Üssü'nde ölü bulunmuştu. Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson, intiharlarla ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. (OTTAWA/ AA)