Kanada'nın sıradışı kabinesi

Kanada'nın sıradışı kabinesi
Kanada'nın sıradışı kabinesi
Kanada'nın yeni Başbakanı Justin Trudeau'nun 'Kanada gibi' sözleriyle nitelediği kabinesindeki bakanlar oldukça renkli.

RADİKAL - Kanada'nın yeni Başbakanı Justin Trudeau oluşturacağı kabinenin, ülkenin çeşitliliğini temsil edeceğine dair söz verdi. Kabinede eşit sayıda kadın ve erkeğe yere veren ve bunun nedenini “Çünkü 2015 yılındayız” diye açıklayan, son günlerin konuşulan ismi Trudeau'nun kabinesindeki bakanlar oldukça renkli.

Hürriyet'ten Gözde Demirel'in haberine göre, Turdeau'nun "Kanada gibi" diyerek tanımladığı ülke tarihinin en çoğulcu kabinesinden dikkat çeken ayrıntılar:

Liberal kabine, yemin töreninin yapıldığı Kanada Genel Valilik binası Rideau Hall’a topluca aynı otobüse binerek gelerek bir ilke imza attılar. Önceki yemin törenlerinde bakanlar ayrı ayrı makam araçlarıyla binaya giriş yapıyordu. 

Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Meryem Monsef, Kanada'nın ilk Müslüman Bakanı unvanını aldı.

Afganistan’ın Herat kenti doğumlu Monsef, Kanada'ya ailesiyle birlikte 11 yaşında mülteci olarak geldi. Monsef ve ailesi Sovyet işgali sırasında babasını kaybettikten sonra göç etmek zorunda kalmış.

Yeni kabinenin Ulaştırma Bakanı eski bir astronot ve Kanada Uzay Ajansı’nın başkanı Marc Garneau oldu.

Yeni Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould, bir kabile üyesi. Kanada'nın ilk halklarından We Wai Kai kabilesi üyesi olan Wilson'ın Twitter hesabındaki adı ‘Puglaas’, yerli dili konuşan büyükannesinin ona taktığı isimmiş. Puglaas yerel dilde "ailenin asil kızı" anlamına geliyormuş.

Kabinenin en dikkat çeken ismi Savunma Bakanı olarak atanan Harjit Sajjan. Kanada ordusunun ilk Sih alay komutanı unvanına sahip Sajjan, Afganistan'ta ve Bosna'da görev yapmış.

4 yaşındayken ailesi Hindistan'dan göç eden Sajjan, Kanada'da yaşayan çok sayıda Sih'ten biri. Sih inancı gereği saç ve sakalını kesmeyen Sajjan, ordudaki görev sırasında takılması mecburi olan gaz maskesini sakallarından ötürü kullanamayınca, özel bir maske üretip patentini almış. Sahjjan ordudaki görevi sonrasında ise Vancouver Polis Departmanı'nda 11 yıl dedektif olarak görev yapmış.

Altyapı ve Yerel Yönetimler Bakanlığı görevi, 1981 yılında Hindistan'dan Kanada'ya göçmen olarak gelen Amarjeet Sohi oldu. Sohi, Hindistan'da bulunduğu dönemde iki yıl boyunca politik sebeplerden ötürü hapis yattı ve işkence gördü.

Gazi İşleri Bakanlığı için seçilen isim ise, 20'li yaşlarından kaza kurşunuyla boynundan vurulduktan sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm olarak yaşamak zorunda kalan Kent Hehr oldu.

Spor ve Engellilerden Sorumlu Bakan, görme engelli ve eski paralimpik yüzücü Carla Qualtrough.

Ülkenin yeni Sağlık Bakanı, 30 yıldır hekimlik yapan olan Dr. Jane Philpott.

Bilim Bakanı Kirsty Duncan 2007 yılında Nobel Barış Ödülü kazanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin üyesiydi.

Balıkçılık, Okyanuslar ve Sahil Güvenlik Bakanlığına Eskimo kökenli Hunter Tootoo atandı.

 

Çevre Bakanlığı'nın ismi "Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı" olarak değiştirildi.

Göçmenlik Bakanlığı, son dönemde patlak veren mülteci meselesi üzerine çalışılacağı için "Göçmenlik, Vatandaşlık İşleri ve Mülteciler Bakanlığı " olarak adı değiştirildi.

Kabinede Başbakan dahil 45 yaş altı 10 üye var. İlk kez milletvekili seçilen 18 bakan bulunuyor.

30 bakanın yer aldığı kabinede 15 kadın ve 15 erkeğe yer verildi.