Kanlı sandık

Kanlı sandık
Kanlı sandık
Seçilmiş bir hükümetin ilk kez görev süresini bitirdiği Pakistan, Taliban'ın saldırı tehdidi altında sandığa gitti. Seçim günü düzenlenen saldırılarda 18 kişi öldü.

Pakistan halkı dün kritik önemdeki parlamento ve eyalet seçimleri için sandık başına gitti. Ancak kampanya döneminde yaygın şiddete sahne olan ve adaylarla partileri hedef alan saldırılarda nisan ortasından bu yana 100’den fazla kişinin öldüğü ülke, seçim günü de kana bulandı. Farklı kentlerdeki üç bombalı saldırıda en az 20 kişi öldü. Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmazken, Taliban seçim günü oy verme merkezlerine saldırılar düzenleyeceği tehdidi savurmuştu. Açıklamada, ‘demokrasinin İslam’da yerinin olmadığı gerekçesiyle halka sandık başına gitmemesi’ uyarısı yapmıştı. Bu sebeple seçimler sırasında güvenliğin sağlanması için 620 binden fazla polis ve asker görevlendirilirken, oy verme işlemi süresince İran ve Afganistan sınırları da 3 günlüğüne geçici olarak kapatıldı. Aşiretlerin kontrolündeki Dir bölgesinde de, kadın kıyafetli intihar eylemcilerinin önüne geçmek için 200 bin kadının oy vermesi seçim komisyonu kararıyla yasaklandı.
Saldırılar oy verme işleminin yerel saatle 08.00’de başlamasından kısa bir süre sonra başladı. Karaçi kentinde Ulusal Halk Partisi’nin (ANP) seçim bürosuna yönelik bombalı saldırıda 11 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Peştun haklarını savunan milliyetçi ve laik çizgideki ANP, Taliban’ın tehdit ettiği siyasi partilerin başında bulunuyordu.
İkinci saldırıda ise hedef kuzeybatıdaki Peşaver yakınındaki kentindeki seçim bürolarıydı. Kadınların oy kullandığı bir bürodaki patlamada 8 kişi yaralanırken yakınlardaki bir diğer bombalı saldırıda ise 4 kişi yaralandı. Belucistan’ın Sorab kentinde de silahlı kişiler, oy verme merkezi önünde 3 kişiyi öldürdü. Yine Belucistan’ın Çaman kentinde ise iki adayın destekçileri arasında çıkan silahlı çatışmada 4 kişi öldü.
Darbelerle dolu tarihinde ilk kez sivil bir hükümetin hizmet süresini doldurup iktidarı diğerine devretmesine şahit olacak Pakistan’da 114 partinin 45 bin adayı, 342 sandalyeli parlamento ve 728 sandalyeli eyalet meclisine girmek için yarışıyor. Yarışın üç parti arasında geçmesi beklenirken, favori 1999’da darbeyle indirilen eski Başbakan Navaz Şerif. Ancak Pakistan İslam Birliği’nin (PML-N) lideri Şerif’e tek başına iktidar şansı tanınmıyor.
Şerif’in rakipleri ise mevcut üçlü koalisyonun büyük ortağı Pakistan Halk Partisi (PPP) ve eski kriket oyuncusu İmran Han’ın lideri olduğu Pakistan Adalet Hareketi (PTI). 

Şerif ve Han önde 

Nitekim dün akşam saatlerinde açıklanan ilk kısmi sonuçlara göre de Şerif ve Han’ın partileri öndeydi. Şerif ve Han, seçimi kazanırlarsa ‘ ABD ile terörle savaş ortaklığını gözden geçirmeyi’ vaat ederken, bu açıklamaların Batılı liderleri kaygılandırabileceği yorumları yapıldı.