Kanlı şebekede bir düzine Amerikalı

Kanlı şebekede bir düzine Amerikalı
Kanlı şebekede bir düzine Amerikalı

Saldırıda babasını kaybeden Ann Gakii, morgda cenazesini teşhis ettikten sonra kriz geçirdi.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de cumartesi günü Westgate alışveriş merkezine yönelik silahlı-el bombalı saldırı olarak başlayıp ardından rehine krizine dönüşen olaydaki saldırganlar arasında yabancıların da olduğu yetkililerce doğrulanırken, sorumluluğu üstlenen Kaide bağlantılı El Şebbab’ın deyim yerindeyse ‘uluslararası terörist ağını’ devreye soktuğu ortaya çıktı. Kenya Dışişleri Bakanı Amina Muhammed, 62 kişinin öldüğü saldırıya ‘bir Britanyalı kadın ve iki ya da üç ABD vatandaşının dahil olduğunu’ açıklamasının yanı sıra El Şebab’ın yayımladığı saldırganlar listesinde de Finlandiya, Britanya ve ABD vatandaşlarının yer alması dikkat çekti.
Bu arada El Şebbab da dün Kenya’ya ‘Somali’deki askerlerini çekmemesi halinde yeni saldırılar düzenleme’ tehdidi savurdu. Sözcü Ali Mahmud Rage, “Eğer bu olmazsa, bu saldırının neler yapabileceğimizin sadece küçük bir örneği olduğunu bilin. Kara günler beklemelisiniz” açıklamasını yaptı.
BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Bakan Muhammed ise PBS kanalına demecinde şunları aktardı: “Britanyalı kadının daha önceden de bu tip saldırılar gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Amerikalıların ise 18-19 yaşlarında erkekler olduğu yönünde bilgi aldık. Somali ya da Arap kökenli olduğunu ancak ABD’de Minnesota ve bir başka bölgede yaşadıklarını biliyoruz.” ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise saldırganların ‘kimlikleri ya da uyruklarına dair kesin kanıt olmadığını’ söylerken, Beyaz Saray Sözcüsü Ben Rhodes ise ABD’lilerin saldırıya dahil olmaları ihtimalinin mümkün olduğuna işaret etti. Rhodes, “El Şebab’dan gelen raporlarda bu bilgi var. Ancak bunları araştırmak zorundayız. El Şebab’ı dikkatlice gözlemliyoruz ve örgütün Somali’ye gelmeleri için Amerikalıları toplama çabaları hakkında uzun zamandır kaygılıydık” dedi.
Bu arada Kenyalı bakan Muhammed’in açıklaması ise Britanya basınında kadın saldırganın, 2005 Londra saldırısını gerçekleştiren Jermaine Lindsay’in ‘beyaz dul’ lakaplı eşi Samantha Lewthwaite olduğu iddialarını güçlendirdi. Gazeteler, eşi için İslamiyet’i seçen 29 yaşındaki üç çocuk annesi Lewthwaite’in birkaç yıl önce Britanya’dan ayrılıp Doğu Afrika’ya gittiğinin bilindiğini ve Kenya’daki bazı bombalı saldırılara karıştığı şüphesiyle arandığını yazdı.
Bu arada Kenya güvenlik güçleri, denetimi ele geçirdikleri alışveriş merkezini köşe bucak aradıklarını açıkladı. Dünkü çatışmalarda 3 asker ölürken, 8’i yaralandı. Kenya Kızılhaç’ı da 62 kişinin öldüğünü doğruladı ancak binadaki ölü sayısının tam bilinmediğini açıkladı. Kızılhaç’a göre 63 kişinin akıbeti hâlâ bilinmiyor.