Kanlı şov

Kanlı şov
Kanlı şov
Londra'da bir askeri sokak ortasında şov yaparcasına satır ve bıçakla feci bir şekilde katleden Nijerya asıllı iki kişi Britanya'yı derinden sarstı.

Britanya önceki gün başkent Londra’nın güneyindeki Woolwich’te satır ve silah taşıyan iki saldırganın, Lee Rigby adlı askeri sokak ortasında öldürmesinin şokunu yaşıyor. Ada basını saldırıyı, ‘2005’te 52 kişinin öldüğü saldırılardan sonra ülke topraklarında Kaide’den ilham alınarak gerçekleştirilen ilk eylem olduğu’ yorumunda birleşirken, dün sabah acil durum komitesi ‘Cobra’yı toplayan Başbakan David Cameron ise “Kimse bizi korkutamaz” mesajı verdi. Afganistan, Almanya ve Kıbrıs’ta görev yapmış 25 yaşındaki Rigby’nin 2 yaşında bir oğlu olduğu belirtildi. Görgü tanıklarına göre, Kraliyet Topçu Kışlası önünde satır-pala benzeri bıçaklar ve bir silah taşıyan iki siyahi saldırgan, ‘Help for Heroes’ (Kahramanlara Yardım) adlı gazilere yardım kurumunun tişörtünü giyen Rigby’ye sokak ortasında saldırdı.

‘Dişe diş, kana kan’

Bazı tanıklar, saldırganların kurbana önce arabayla çarpıp sonra bıçakladığını ve başını kestiklerini anlattı. Saldırganlar askerin cesedini yol ortasına sürüklerken, satırları sallayarak kamera kaydı yaptı. ‘Dişe diş, kana kan’ diye bağıran zanlılardan biri ise çevredekilere ‘cinayeti dünyanın farklı yerlerinde her gün öldürülen Müslümanların intikamı için işlediklerini’ anlattı.
Zanlı şöyle dedi: “Kadınlar buna tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda kadınlar bunlara tanık oluyor. Sizin askerleriniz her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Allah’a yemin ederiz ki, siz bizi rahat bırakıncaya kadar sizinle savaşımız bitmeyecek. Asla güvende olmayacaksınız. Hükümetinizi devirin, onların umurunda değilsiniz.”

Boko Haram ve Şebbab bağlantısı araştırılıyor

James adlı görgü tanığı şunları anlattı: “Çıldırmış gibilerdi. Kurbanın cesedini kaldırımdan alıp yol ortasına attılar. Silahlarını sallayıp insanlardan fotoğraf çekmesini istediler. Televizyona çıkmak istermiş gibilerdi.” Saldırı sırasında ‘Allahü Ekber’ dedikleri belirtilen zanlıların kaçmaya çalışmaması dikkat çekti. Olay, 20 dakika sonra bölgeye gelen polisin zanlıları vurmasıyla son buldu. Farklı hastanelere kaldırılan zanlılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Scotland Yard, soruşturmayı terörle mücadele ekiplerinin yürüttüğünü açıkladı. Saldırganların başka gruplarla ilişkileri olup olmadığı ve özellikle de Nijerya ile bağlantılarının araştırıldığı belirtilse de, yine de olayda başka kişilerin rolü olduğunun düşünülmediği vurgulandı. Ancak basın, polisin saldırganların Nijerya’da Kaide ile bağlantılı İslamcı örgüt Boko Haram’la bağlantılı olmadığına inandığını belirtti. Haberlerde, ‘aileleri Nijerya kökenli olan zanlıların Britanya vatandaşı olduğu ve daha sonradan radikal İslam’ı benimsedikleri’ öne sürüldü. Nitekim görgü tanıkları da saldırganların Londra aksanı ile konuştuklarını aktardı.

‘MI5 soruşturdu’ iddiası

BBC ise zanlılardan birinin önceden MI5 tarafından soruşturulduğunu iddia etti. Haberde, zanlının geçen sene Somali’ye gitmek isterken gözaltına alındığının iddia edilmesi, Kaide ile bağlantılı Şebab’ı akıllara getirdi. Somali’ye giden saldırganın Adeboloja olduğu sanılıyor. Basında diğer zanlının da soruşturmadan geçtiği iddiası yer aldı.

‘Yalnız kurt’ olabilir

Britanya basınında olayın 2011’de Norveç’te İşçi Partisi’nin gençlik kampını kana bulayan Anders Behring Breivik tipi ‘yalnız kurt saldırısı’ olma ihtimalinin daha yüksek olduğu ve zanlıların ‘Kaide retoriğini’ kullandığı yorumu öne çıktı. Yetkililerin son dönemde sıklıkla ‘terör saldırısı’ uyarısı yaptığı anımsatıldı.
 

Cesur kadın hesap sordu

Cinayetten saniyeler sonra saldırganların karşısına dikilen 48 yaşındaki Ingrid Loyau-Kennett halkın kahramanı oldu. 2 çocuk annesi Kennett, kanlar içinde yatan askeri görüp otobüsten indi ve ‘izci olmanın getirdiği alışkanlıkla’ askerin nabzını kontrol etti. “Ondan uzak dur” diyen saldırganla yüz yüze gelen Kennett, diğer insanlara da zarar verir endişesiyle oyalamaya çalıştığı saldırgana “Niye yaptın?” diye sordu. Saldırgan ise “Yaptım çünkü bu gece Londra’da savaş çıksın istiyoruz. O asker bir sürü Müslümanı öldürdü. Afganistan’da Müslümanların öldürülmesinden bıktım. Burada kalıp sonuna kadar savaşacağım” cevabını verdi. Bunun üzerine “Bine karşı birsin. Kaybedeceksin” diyen Kennett, 2. saldırganın yanına gidip elindeki bıçakları kendisine vermesini istedi. Saldırgan kabul etmeyince “Öldürmeye devam mı edeceksin?” diye soran Kennett, “Hayır, hayır deyince daha fazla üzerine gitmek istemedim” dedi. Saldırganlara kafa tutmasıyla ilgili “Çocukların okuldan çıkış saatiydi. Silahların herkese yönelmesindense bir kişiye yönelmesi daha iyi” diye konuştu.
 

Aşırı sağcılar fırsat bildi

Müslüman dernekler saldırıyı kınarken aşırı sağcı gruplar harekete geçti. Cinayet mahallinde toplanan İngiliz Savunma Birliği (EDL) üyeleri “İslami pisliklere teslim olmak yok” sloganları atıp polisle çatıştı. Kar maskeleri takan 100 kişilik grup bir camiye de tuğla fırlattı. Polisin uzaklaştırdığı grup ardından bir barda oturup milliyetçi marşlar söyledi. EDL temsilcisi Tommy Robinson, “Yönetimimiz saldırının olmasına göz yumdular. Artık yeter“ dedi. Essex ve Kent’te de 2 camiye saldırı düzenlendi. Essex’te bir camiye bıçakla girip kundaklamaya çalışan 43 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı. Kent’te de bir camide eşyalara zaran veren bir kişi gözaltına alındı. Britanya Müslüman Konseyi ise ‘barbarca’ olarak nitelendirdiği saldırının ‘İslam ile ilgisi olmadığını’ vurguladı. Konsey nefret ve düşmanlığa karşı birlikte hareket edilmesi çağrısı yaptı.
 

Ziyaret ettiği Fransa’dan dönüp Cobra ekibini toplayan Cameron saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak niteledi. Önceki gün “Önceden de terör saldırıları yaşadık. Sorumluları yakaladık. Kimse bizi korkutamaz. Asla boyun eğmeyeceğiz” diyen Cameron dün ise eylemi ‘Britanya’ya saldırı ve İslam’a ihanet’ diye tanımladı: “Bu sadece Britanya ve yaşam tarzımıza saldırı değil İslam’a ve ülkemize bu denli çok katkı yapan Müslüman topluma da ihanet. İslam’da, bu dehşet verici saldırıyı meşru gösterecek hiçbir şey yok.” Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da benzer bir mesaj verdi: “Saldırı için İslam’ı suçlamak hata olur. Ancak Britanya dış politikası ile ordunun denizaşırı misyonlarını suçlamak da hata olur. Sorumluluk sadece kaçık zihniyete sahip bu kişilere aittir.”

 

Cameron: İslam’a ihanet