Kanser tedavisinde insanlık kazandı, ilaç firması kaybetti!

Kanser tedavisinde insanlık kazandı, ilaç firması kaybetti!
Kanser tedavisinde insanlık kazandı, ilaç firması kaybetti!
İsviçreli ilaç firması Novartis, Hindistan'da kanser ilacının patentiyle ilgili davayı kaybetti. Karar ile firmanın ürettiği aylık 2 bin euro tutan ilaçların yerine Hindistan'da üretilen benzeri 130 euro tutarındaki ilaçlar kullanılacak

Alman medyası, Novartis’in, Hindistan'da üretilen ucuz kanser ilaçlarının, kendi ürününün çok benzeri olduğunu ileri sürerek bu ilaçların 7 yıldan bu yana patent hakkını almaya çalıştığını, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin bu isteği reddettiğini bildirdi. Yüksek mahkeme patentin ancak yeni bir ilaca verilebileceğini bildirirken İsviçreli firmanın patent başvurusunu reddetti.

BM'nin sağlık konularında özel raportörü Anand Grover da kararın büyük önem taşıdığını bildirirken DW’de “Jenerik ilaçları üreten firmalar, böylece önemli bir oyun alanına sahip oluyor. Bu da Hindistan'da daha uzun süre varlık gösterebilecekleri anlamına geliyor. Mahkeme farklı karar vermiş olsaydı, uzun süre ayakta kalamazlardı. Korkumuz da buydu çünkü uygun fiyatlı ilaçlara erişim üzerinde etkileri olabilirdi” dedi.

'Yoksulların eczanesi' olarak adlandırılan Hindistan’da kanser, verem ve ayrıca HIV taşıyıcısı hastaların tüm dünyada uygun fiyatlara satın alabilecekleri orijinal ilaçların bir nevi kopyası olan 'jenerik ilaçlar' üretildiği ifade edildi. Novartis, Hindistan'daki patent davasında istediği sonuca ulaşması halinde uzun vadede piyasadan çekilenlerin sadece ucuz kanser ilaçları olmayacağı konusunda büyük endişe olduğu ifade edildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün Yeni Delhi'deki temsilcisi Menghaney, kararın büyük bir rahatlama getireceğini, HIV taşıyıcısı 200 binden fazla kişiyi tedavi ettiklerini anlatırken, “Bu ilaçların yüzde 80'i Hindistan'dan geliyor. Şimdi gelişmekte olan yoksul ülkelerdeki hastaların ilaçla tedavisi garanti altına alınmış oldu” dedi. Novartis'in ürettiği bir ilaçla tedavi ayda 2 bin euro tuttuğu halde ‘Jenerik’ olarak nitelendirilen ilaçlara 130 euro’nun yeterli olduğu ifade edildi.

Novartis Hindistan'dan Ranjit Shahani, mahkemenin aldığı kararın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Bu karar ardından ilaç firmalarının araştırmaya para yatırmaktan kaçınabileceği öne sürüldü. Alman Die Welt gazetesi, İsviçreli ilaç firması Novartis’in Hindistan Yüksek Mahkemesi'nde kanser ilacının patentiyle ilgili davayı kaybetmesinin coşku ile karşılandığını kaydederken, “ Artık kalkınmakta olan ülkelerde milyonlarca insanın kanser ilacına erişmesi mümkün olacak. Peki, insan hayatını kurtarmak söz konusu olunca, telif haklarını çalmaya izin var mı? İlaç üretim aşamasına gelene kadar etken maddeler üzerinde gerçekleştirilen uzun araştırma süreçleri ve harcanan paranın bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Belirli bir süre için o şirkete özel pazarlama hakları tanıyan patentler, ilaç sanayisinde tam da araştırma-geliştirme ve yenilikler için önemli bir önkoşul oluşturuyor” diye yazdı. (dha)