Kapakta çıplak kadın fotoğrafına son

Kapakta çıplak kadın fotoğrafına son
Kapakta çıplak kadın fotoğrafına son
Alman Bild gazetesi, 28 yıldan sonra çıplak kadın fotoğraflarını artık baş sayfaya koymama kararı aldı.

Gazetenin haberinde, dün Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yaklaşık 300 kadın çalışana 1 günlük izin verildiği ve bir araya gelen erkek çalışanların bundan böyle baş sayfaya çıplak kadın fotoğrafı koymama kararı aldığı belirtildi. Çıplak kadın fotoğraflarının gazetenin iç sayfalarında yer almaya devam edeceği, böylece kadın okurların da arzusu olan bir isteğin yerine getirilmiş olacağı ifade edildi. Baş sayfasında bugün son olarak Eva adlı Polonyalı bir kadının çıplak fotoğrafını yayınlayan gazete , iç sayfalarında verdiği haberde çıplak kadın fotoğraflarının geçmişini anlattı. 

Gazetenin baş sayfasında ilk kez 1973 yılında çıplak bir Fransız kadının fotoğrafının yer aldığı, 29 Mart 1984 tarihinde ise ilk kez Evelyn Rille adlı Alman kadının çıplak fotoğraflarının yayınlanmasına izin verdiği belirtildi. Gazetenin baş sayfasında bugüne kadar geçen yaklaşık 28 yıl boyunca 5 binden fazla kadının çıplak fotoğrafının yer aldığı kaydedildi. Gazetede, 13 Mayıs 1970 tarihli nüshada "Kadınların kafası erkeklerden daha boş" şeklinde atılan başlıktan dolayı üzüntü duyulduğuna dair haber de yer aldı. Haberde, kadınlarla ilgili olumlu 50 istatistiğe yer verildi. (AA)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  8 Mart

  ,

  haber

  ,

  Bugün

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  çıplak

  http://www.radikal.com.tr/108123210812325

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bild-Hürriyet - şafakvakti

  Bild Hürriyet seviyesinde bir gazetedir.Almanyadaki entellektüel kesim arasinda tuvalet kagidi olarakta bilinir.Ayrica yabanci düsmanligi ve irkcilikta cabasi.Ön kapakta beden sömürüsüne devam etmis,etmemis,hepsi vitrin düzenlemeye girer.Icerik ayni icerik!

  çıplak erkek - ceramist75

  radikale bir önerim var 1 hafta boyunca ilk sayfaya çıplak erkek resmi koysunlar nasıl bir tepki alacaklar merak ediyorum .

  MILAKETO38 - MLAKET

  Doğru karar çünkü gazetelerin işi okuyucuya yarar sağlayacak şekilde haber satmaktır, içinde yüzlerce haberin olduğu bir gazetenin başına bunları koymak, çıplak fotonun etkisiyle gazeteyi satın alacaksınız diyip halkı küçük düşürmektir...Bunları yapan özel gazeteler mutlaka vardır zaten, ama biz radikalde de magazin haberi istemiyoruz, cinselliği kullanarak açtığınız başlıklarda okuyucuların ilgisini çekmeye çalışmayın... Çünkü radikal okuyan kişi radikali bu haberler için okumaz, siz bu insanlara saygısızlık edip onları küçük düşürüyorsunuz... Tabi cinsellikte de bilgi verme amacıyla yaptığınız işe yarayan haberlere bir sözüm yok, sözüm gittikçe artan magazinel kısmına

  AKILLI KADIN SOYUNMAZ - Germiyen

  cinsellik dışında verecek şeyi olmayanlar soyunur. Başta bazı kadınların zihniyeti (soyunarak gündeme gelmek, meta olmayı kabullenmek) değişmeli

  yetmez ama evet - euphrates_tigris

  doğru bir karar,bizim basınımızda da alınması mecburi bir karar. iç sayfalarda da olmaması lazım. eğer haber değeri taşıyorsa (femen örneğinde olduğu gibi) çıplak kadın fotoğrafı manşete de konabilir.onun haricinde konan fotğraflar ticaret amaçlı kadınları aşağılayan teşhirciliktir.