Kardeş Bush: Ben de Irak'ı işgal ederdim

Kardeş Bush: Ben de Irak'ı işgal ederdim
Kardeş Bush: Ben de Irak'ı işgal ederdim
2016'da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmasına kesin gözüyle bakılan ABD'nin 43'üncü Başkanı George W. Bush'un kardeşi Jeb Bush, 'Ben de Irak'ı işgal yetkisini verirdim' dedi.

RADİKAL – ABD ’nin 41’inci Başkanı George H. W. Bush’un oğlu ve 43’üncü Başkanı George W. Bush’un kardeşi Jeb Bush, verdiği bir söyleşide ailesinin politikalarını devam ettirmeye istekli olduğunun sinyalini verdi. Fox News’tan Megyn Kelly’e konuşan Bush, “Ben de Irak’ı işgal yetkisi verirdim” ifadesini kullandı.

Sunucu Kelly’nin, “Şu anda bildiklerimizi bilseydiniz yine de Irak’ı işgal yetkisi verir miydiniz” sorusunu yanıtlayan eski eyalet valisi Jeb Bush, “Evet verirdim, Hillary Clinton da verirdi. Hatta o istihbaratla karşı karşıya gelen neredeyse herkes bu kararı verirdi” dedi. Kelly’nin, “İşgalin bir hata olduğunu düşünmüyor musunuz?” sorusu üzerine ise Bush, istihbaratın “hatalı” olduğunu kabul ettiğini söyleyerek, “Irak’ı işgal edip Saddam Hüseyin’i indirdiğimizde ilk olarak güvenliğe odaklanmadık. Iraklılar, bu son derece güvensiz çevrede ABD ordusuna döndü çünkü kendileri ve aileleri için hiç güvenlik yoktu” ifadesini kullandı.

Bush: Kardeşim de başkan olmak istiyor

Jeb Bush’un 2016’da yapılacak başkanlık seçimlerine adaylığını koymasına kesin gözüyle bakılıyor.

ABD'de 2016 için ilk başkan adayı belli oldu