'Kardeş' Fransa'ya bomba

'Kardeş' Fransa'ya bomba
'Kardeş' Fransa'ya bomba
ABD'nin Bingazi'de yaşadığı saldırının bir benzerine Fransa Trablus'ta yakalandı. Elçiliğe saldırıda 2 koruma yaralandı.

Libya’da, Muammer Kaddafi rejiminin 2011’de devrilmesinin ardından başkent Trablus dün ilk kez yabancı bir misyona yönelik bombalı saldırıyla sarsıldı. Fransız büyükelçiliğini hedef alan saldırıda 2 güvenlik görevlisi yaralanırken binada büyük maddi hasar oluştu. Saldırının eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy iktidarında Kaddafi’nin devrilmesine yönelik askeri operasyona öncülük eden Fransa’ya karşı düzenlenmesi dikkat çekti. TSİ 08.00’de gerçekleşen saldırıda bombaların Endülüs semtindeki elçiliğin hemen dışında infilak ettiği açıklandı. Bir yetkili “Bubi tuzaklı bir otomobil olduğunu düşünüyoruz” dedi. Patlamanın etkisiyle elçiliğin girişinde yangın çıktı, binanın resepsiyon kısmı tamamen yıkıldığ ve alevler bazı ofislere ulaştı. Bina dışında park halindeki 2 araç yanarken, elçilik yakınındaki 2 bina hasar gördü. Güvenlik görevlilerinden birinin ağır yaralı olduğu, diğerinin hafif sıyrıklarla saldırıyı atlattığı belirtildi.
İç çatışmaların sürdüğü Libya’da hükümet , Kaddafi devrildikten sonra fiili derebeylikler kuran milislere karşı otorite sağlayabilmiş değil. Trablus’tan önce de, Eylül 2012’de Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na yönelik saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens dahil 4 ABD’li ölmüştü.

Paris jandarma gönderiyor

Libya Dışişleri Bakanı Muahmmed Abdülaziz “Kaddafi’nin devrildiği 2011 devriminde Libya’yı destekleyen kardeş bir ulusa yönelik terörist bir saldırı olarak gördüğümüz bu eylemi şiddetle kınıyoruz” açıklaması yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise “Saldırıyı, Fransa’ya değil terörle mücadele eden uluslararası topluma yapılmış olarak kabul ediyoruz” dedi. Libya’dan sorumluları derhal bulup yargı önüne çıkarmalarını isteyen Hollande, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’u, yetkililerle görüşüp yaralı iki görevlinin ülkeye getirilmesi amacıyla Trablus’a gönderdi. Fabius da, saldırı haberinden sonra Libya’daki Fransız okulu ve kültür merkezinin faaliyetlerinin bir süre askıya alındığını, bu ülkedeki temsilciliklerinin güvenliğini artırmak için takviye jandarma timi gönderileceğini açıkladı.

Libyalı subaylar kazan kaldırdı

Libya’da subaylar, orduyu kötü yönettiği gerekçesiyle bir aydır eleştirilerin odağında olan Genelkurmay Başkanı Yusuf Menkuş’un görevden alınması talebiyle ‘isyan’ başlattı. Brega’da bir araya gelen yüzlerce subay, yolsuzluk ve Kaddafi rejimi subaylarını orduya almakla suçladıkları Menkuş’un azli için hükümete 10 gün süre verdi. Subaylar talep kabul edilmezse, istifa tehdidi savurdu. {TRABLUS/AP}