Kardeşler'e yargı darbesi

Kardeşler'e yargı darbesi
Kardeşler'e yargı darbesi
Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Mansur ulusal uzlaşı arayışını sürdürürken başsavcı İhvan liderlerinin peşine düştü.

Mısır’da darbe sonrası geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur milli uzlaşı çağrısı yaparken Müslüman Kardeşler’in (İhvan) lider kadrosuna yönelik tutuklama furyası başladı. İstifa eden Abdülmecid Mahmud yerine başsavcı atanan Hişam Barakat’ın başına getirildiği Başsavcılık makamı dün, İhvan’ın mürşidi Muhammed Bedii dahil 200 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Bedii ile yardımcısı Mahmud İzzed, sözcü Muhammed Baltacı, Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) Başkan Yardımcısı İssam Eryan ve tanınmış vaiz Saffet Hicazi’nin de aralarında bulunduğu isimler, pazartesi Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları önünde 56 kişinin öldüğü olaylarda ‘şiddeti kışkırtmak’la suçlandı.
Haklarında 15 günlük ihtiyati hapis kararı da alınan 200 kişiye yönelik diğer suçlamalar şöyle: Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesi sonrasında halkı şiddete teşvik, cinayet, ruhsatsız silah taşımak ve kamu düzeni ile güvenliğini bozmak. İhvan sözcüsü Cihad Haddad kararı ‘binlerce kişinin Mursi’nin görevine iade edilmesi talebini sekteye uğratma girişimi’ diye niteledi. 

Kilise ve UKC’den de veto 

Mansur ise ülkedeki grupları ‘akan kanın durması ve kapsamlı milli uzlaşının gerçekleşmesi için ramazanın ilk haftasında ortak toplantı yapmaya’ çağırdı: “Mübarek ramazanın başlamasından hareketle birlik ve beraberliğin sağlanması ve toplumdaki çatlağın kapatılması için tüm tarafları milli uzlaşıya çağırıyoruz.”
Muhalif Temerrüd ile İhvan’dan veto yiyen Mansur’un anayasal deklarasyonuna muhalefet artıyor. Anayasanın hazırlanması ve meclis ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 9 ayda tamamlanmasını öngören demokratik geçiş takvimine ‘Hıristiyanların haklarının güvence altına alınmamasını’ gerekçe gösteren kiliselerden itiraz geldi. Evangelist Protestan lideri Safvet Beyadi “Anayasada Kıptiler görmezden geliniyor. İslam hükümlerinin ilkeleri, özel madde ile anayasa kapsamına alındı ancak Kıptilerin kanunlara başvurma haklarının yer aldığı madde görmezden gelindi” eleştirisini yöneltti. Katolik Kilisesi Sözcüsü Refik Ceriş ise “Anayasa kurucu komitesindeki kilise temsilcileri, Kıpti haklarını güvenceye alan maddeden vazgeçmeyecek” dedi. Maspero Gençlik Hareketi de şu açıklamayı yaptı: “Dini partilere meşruiyet verilmesini reddediyoruz. 30 Haziran gösterileri, ulusal anayasa hedefiyle düzenlendi, dini anayasa değil.” Azınlıklar Koalisyonu ise “İlk maddede vatandaşlığa dayalı demokratik sistem ibaresi kullanılırken diğer maddeler bununla çelişiyor. Kanunların ana kaynağı İslami hükümlerken nasıl oluyor da vatandaşlığa dayalı bir sistemden bahsediliyor” eleştirisini dile getirdi. Darbeye verdiği destekle dikkat çeken Ortodoks Kilisesi Patriği 2.Tavadros ise ‘henüz geçici anayasayı okumadığı’ gerekçesiyle yorum yapmak istemedi.
Temerrüd’ün ‘diktatörce’ bulduğu, İhvan’ın ise ‘Mısır’ı başladığı noktaya geri götüreceğini’ savunduğu anayasa deklarasyonuna bir diğer itiraz ise Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden (UKC) geldi. Liderliğini Dış İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı atanan Muhammed Baradey’in yaptığı UKC ilk açıklamasında ‘kendilerine danışılmadan hazırlanmasından şikâyet ettiği yol haritasında değişiklikler yapılmasını’ talep etti. Ancak UKC, saatler sonra bu açıklamayı geri çekti. UKC, Baradey aracılığı ile Mansur’la iletişime geçip itiraz ve taleplerini ilettiklerini aktardı.
İhvan kabineye girmiyor
Öte yandan başbakanlık görevine atanan eski Maliye Bakanı Hazım Biblavi kabine çalışmalarını sürdürürken, İhvan ‘darbecilerle pazarlık yapılmayacağı’ gerekçesiyle geçici hükümette yer alma teklifini reddetti. 

‘Mursi güvenli bir yerde’ 

Bu arada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedir Abdelatti, Mursi’nin akıbeti hakkında bilgi verdi: “Mursi kendi güvenliği için şu an gizli ve güvenli bir yerde tutuluyor. Hakkında herhangi bir suçlama yapılmadı. Kendisine saygılı davranılıyor.” (KAHİRE / AP-REUTERS)

Sina yine vuruldu Refah sınırı açıldı

Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Nahal kentinde askeri kontrol noktasına silahlı kişilerin düzenlediği saldırıda 2 sivil öldü, 3’ü asker 7 kişi yaralandı. Gazze sınırındaki Refah’ta ise çevik kuvvet karargâhına RPG ve makineli tüfeklerle saldırı oldu. 10 dakika süren çatışmada kayıp yaşanmadı. Bu arada Mısır’daki darbenin ardından kapatılan Refah Kapısı dün yeniden açıldı. Gazze’deki Sınır Kapıları Müdürü Mahir Ebu Subhe, “Mısır tarafı, sınır kapısının her gün 4 saat süreyle açık kalacağını bildirdi. Ancak bu süre, sınırdan geçecekler için kesinlikle yeterli değil” dedi. (GAZZE/ AP-REUTERS)

Barack Obama’dan Mısır için telefon diplomasisi

ABD Başkanı Obama, Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nahyan ve Katar Emiri Şeyh Temim ile Mısır’daki gelişmeleri görüştü. Beyaz Saray “Obama ve El Nahyan, Mısır’da devam eden şiddet ve artan siyasi kutuplaşmaya dair ortak kaygılarını dile getirdi ve tüm Mısırlı liderlerin tahriklerden kaçınması ve şiddeti engellemesi gerektiği noktasında görüş birliği ortaya koydu” açıklaması yaptı. Obama ve Temim’in, güç kullanımının ve herhangi bir tarafın şiddeti körüklemesinin kabul edilemez olduğunu belirttikleri kaydedilirken, tüm grupların katılımını içeren siyasi sürecin kritik önemde olduğu konusunda hemfikir oldukları vurgulandı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise Mısır’da 6 ay sonra seçime gidilmesi planını “olumlu sinyal” olarak niteleyip “Tüm tarafları diyaloğa katılmaya, yetkilileri de tüm partileri sürece dahil etmesi gerektiğini anlamaya çağırıyoruz” dedi. (WASHINGTON/ AP)