Kargo için iki ayrı bilgi

Kargo için iki ayrı bilgi
Kargo için iki ayrı bilgi

ÖSO üyeleri, Halep sokaklarında devriye geziyor.

Ankara'da geçen hafta indirilen Suriye uçağının kargosuyla ilgili hükümete ve yabancı diplomatlara farklı bilgi verildi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA  - Moskova’dan Şam’a giderken geçen hafta Ankara’ya indirilen Suriye uçağının kargosu ile ilgili gerçekler aydınlanıyor. Yetkili kurumlar hükümete “Uçaktaki kolilerde füze fırlatma rampalarında kullanılan elektronik malzeme vardı” denirken, Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘müttefik ülkelere’ şu açıklama yapıldı: “Kolilerde bulunanlarla ilgili incelemelerimiz sürüyor. Ancak savaş malzemesi olduğu kesin.”
MİT, TÜBİTAK ve ROKETSAN gibi kuruluşların ilk incelemeleri sonunda hazırlanan raporlarda bulunan devrelerin, füze fırlatma rampalarında kullanılan elektronik devreler olduğu ifade edildi. Bu bilgiler, hafta başında Bakanlar Kurulu ile de paylaşıldı.

Müttefiklere bilgi

Yabancı diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye , gelen yoğun talep üzerine Ankara’daki diplomatik misyonlara da indirilen uçağın yüküyle ilgili bilgi verdi. Diplomatları gruplar halinde bakanlığa davet eden Dışişleri açıklamasında: “Uçak, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün çalışma esaslarını da belirleyen Şikago Sözleşmesi’nin 35. maddesi çerçevesinde indirilmiştir. İndirme gerekçemiz ise söz konusu maddede ifade edilen ‘savaş malzemeleri’ni taşıyor olmasıdır. Bu konuda tereddüdümüz olmadığı gibi Rusya da kargoda bulunanların hava savunma sistemi olduğunu kabul etmiştir.”dedi. Bazı diplomatlar ise, “El konulan kolilerdeki kargo neydi” sorusunu yönelttiler. Diplomatlar, “Ne olduğuna dair incelememiz devam ediyor. Sonuçlarının paylaşılmasını Rusya da istemiyordur” yorumunu yaptılar. Radikal’in sorularını yanıtlayan üst düzey bir diplomat, yabancılara verilen bilgilerin medya ve Türk kamuoyu için de geçerli olduğunu belirterek, “Kargo savaş malzemesidir, sizi ilgilendiren boyutu bununla sınırlıdır. Bunu Ruslar da kabul etmişken daha fazla detayın paylaşılması uygun değil” diye konuştu.

‘Herhalde çiçek göndermiyorlardı’


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir televizyon kanalında kargonun sahibinin silah şirketi, alıcının Suriye Savunma Bakanlığı olduğunu yineleyerek “Herhalde çiçek göndermiyorlardı.” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Askeri ihracatımızı yalnız BMGK sınırlandırabilir” dedi.