Karikatür alarmı

Karikatür alarmı
Karikatür alarmı

Beyrut ta ordu Fransa elçiliğini koruma altına aldı. Sur da ise KFC ye ateş açıldı.

Fransa'da bir derginin nefret filmine destek için Hz. Muhammed'in karikatürünü basması üzerine 20 ülkede Fransız elçilik ve okulları tedbiren kapatıldı.

İslam dünyasında Müslümanların Masumiyeti adlı filme karşı öfke devam ederken bir Fransız dergisinin filme destek amacıyla Hz. Muhammed karikatürlerini basması gerilimi iyice alevlendirdi. Radikal solun mizah dergisi Charlie Hebdo son sayısında Brigitte Bardot’un 1963’te çekilmiş bir filmine gönderme yaparak Hz. Muhammed’i yönetmene çıplak poz verirken tasvir eden bir karikatür bastı. Dergi, kapağında da Yahudi’nin ittiği tekerlekli sandalyeye oturtulmuş bir Müslüman görüntüsü üzerine fakir bir siyahın felçli aristokrata yardım ettiği Fransız filmine atfen ‘Dokunulmazlar 2’ başlığını attı. Charlie Hebdo, 2006 ve 2011’de yayımladığı karikatürlerle de krize yol açmış ve son seferinde derginin binası ateşe verilmişti. Başbakan Jean-Marc Ayrault, karikatürleri ‘aşırı’ bulduğunu ve onaylamadığını söylese de ifade özgürlüğü kapsamında derginin çizme hakkını savundu. Ayrault “Karikatür çizmek dahil ifade özgürlüğünün garanti altına alındığı bir ülkeyiz. İnsanlar inançlarına hakaret edildiğine inanıyorlar ve yasaların çiğnendiğini düşünüyorlarsa mahkemeye gidebilirler” dedi. Başbakan Müslümanların Masumiyeti filmine karşı düzenlenecek gösteriye de izin vermeyeceklerini vurgulayıp ekledi: “Fransa’yı ilgilendirmeyen bir çatışmaya izin vermek için nedenimiz yok.”

‘Müslümanlar okumasın’
Siyasi ve dini liderlerden sorumlu davranın çağrısı gelirken derginin Charb adını kullanan editörü “Basın hürriyeti bir tahrik mi? Nasıl ben inandığım her şeye karşı konuşmaların yapıldığı camiye gitmiyorsam hoşgörüsüz Müslümanlar da Charlie Hebdo okumasın” dedi. Fransa’daki Müslüman toplumun liderleri sükûnet çağrısı yaparken hükümet olası saldırılara karşı 20 ülkedeki elçilik ve okullarını cuma günü kapatma kararı aldı. Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki bir Fransız lisesi eğitime ara vereceğini açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise ifade özgürlüğü ilkesinin ihlal edilmemesi gerektiğini savunsa da “Bu çerçevede yangına benzin dökmek akıllıca mı? Yanıt hayır” dedi. Bu arada filme tepkiler Afganistan, Endonezya, Pakistan’da devam ederken karikatür ardından Tunus ve Almanya da önlem aldı. Alman Dışişleri, Fransa’nın ifade özgürlüğüne dayalı tutumunu “Sonuçlarına katlanırsınız” diye eleştirdi. (PARİS / AP-REUTERS-BBC)

Komünist lider Zuganov: ABD ektiğini biçti 
Rusya’da Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zuganov, ABD’nin Libya Büyükelçisi Chiris Stevens’ın Bingazi’de öldürülmesiyle ilgili Twetter’dan “Bir köpek gibi öldürüldü. Libya devriminin başuzmanıydı. Ektiğini biçti” mesajını geçti. ABD’den kınama gelince Zuganov sözlerinin kendi ekibi tarafından içerik dışına çıkartılarak yayımlandığını savundu. Ancak basın ekibi Zuganov’u yalanladı. {MOSKOVA/RIA-AP}