Kartapolov: Rusya, Suriye'de askeri üs kurabilir

Kartapolov: Rusya, Suriye'de askeri üs kurabilir
Kartapolov: Rusya, Suriye'de askeri üs kurabilir
Rusya Genelkurmayı Operasyonel Birim Başkanı Kartapolov Rusya'nın Suriye'de askeri üs kurma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

RADİKAL - Rusya Genelkurmayı Operasyonel Birim Başkanı Andrey Kartapolov gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye 'de askeri üs kurmasının ihtimal dışı olmadığını belirtti.

Kartapolov, üssün hangi gerekçeyle kurulacağı konusunda ise bir değerlendirmede bulunmadı. Akdeniz'deki Rus donanmasının gerek gördüğü hallerde DAEŞ ile mücadeleye katılabileceğini kaydeden Kartapolov, filonun şu anda maddi kaynakların ulaştırılması faaliyetini yürüttüğünü belirtti.

Çalışmalara saldırı gemilerinin de destek verdiğini ve güvenliği sağladığını belirten yetkili, hava savunma sistemleriyle donatılan bu gemilerin Rus hava üssünü hava hücumlarından koruduğunu dile getirdi.

Rus subaylarının Suriye ordusu saflarında savaştığı iddialarını yalanlayan Kartapolov, Suriye, İran, Irak hava kuvvetlerinin Rusya ile koordinasyon içerisinde kendi planları doğrultusunda DAEŞ'e karşı mücadele sürdürdüklerini dile getirdi.

Rusya savaş uçakları, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in isteği üzerine 30 Eylül 'den beri bu ülkede hava operasyonları düzenliyor. (AA)


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Irak

  ,

  İran

  ,

  Rusya

  ,

  Suriye

  ,

  Hava

  ,

  saldırı

  ,

  eylül

  ,

  Karşı