Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok
Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok
İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani, IŞİD'in Ramadi'yi ele geçirmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani, IŞİD’in geçen hafta Irak’ın Ramadi kentini ele geçirmesi hakkında açıklamalarda bulunurken ABD ’yi eleştirdi. General Süleymani, IŞİD’le savaşta etkili olan tek gücün İran olduğunu söyledi.

Tasnim haber ajansının haberine göre, daha önce IŞİD’e karşı Irak’ta operasyonlar yöneten Süleymani, “ Bugün , bu tehlikeli fenomene karşı savaşta İran ve müttefikleri haricinde kimse yok” ifadesini kullandı. IŞİD nedeniyle mağduriyet yaşayan ülkelere İran’ın yardım etmesi gerektiğini savunan General, ABD Başkanı Barack Obama’yı eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Obama şu ana kadar IŞİD’le yüzleşmek adına hiçbir şey yapmadı: Bu ABD’nin IŞİD’le mücadele konusunda isteği olmadığını göstermiyor mu? ABD Irak hükümetini koruduğunu savunurken, birkaç kilometre ötedeki Ramadi’de ölümler ve savaş suçları meydana gelirken hiçbir şey yapmamaları nasıl oluyor? Bu suç ortaklığından başka bir anlama gelir mi?”

Esad: Irak ve Suriye'nin başarısı terörizmin yayılmasını engelledi

CIA Başkanı'ndan Kasım Süleymani açıklaması

Kasım Süleymani'den Tikrit'te Arapça video

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te