Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te
Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te
İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani'nin, Irak ordusunun IŞİD'e karşı başlattığı operasyon nedeniyle Tikrit'e gittiği açıklandı.

RADİKAL – İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani’nin, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin duyurduğu ve IŞİD’e karşı başlatılan operasyon nedeniyle Tikrit’te olduğu belirtildi.

İran merkezli haber ajansı Fars’ta yer alan habere göre, Süleymani, Tikrit’e Cumartesi akşamı gitti. Süleymani’nin Tikrit’e gitme sebebinin Iraklı komutanları gözlemlemek ve tavsiye vermek olduğu açıklandı. Ajansa konuşan ve ismini vermek istemeyen kaynaklar, Süleymani’nin Tikrit’te komutanlar tarafından “sıcak bir şekilde karşılandığını” söyledi.

İranlı komutan Kasım Süleymani'nin Tikrit'teki çatışmalara katılmasının tarihi bir önemi de var. Tikrit, Irak'ın ABD işgaliyle devrilen ve 2006 yılında yakalanarak idam edilen eski lideri Saddam Hüseyin'in memleketi. Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak, 1981 yılından 1988 yılına kadar İran'la savaşmış, bu esnada Kasım Süleymani de İran ordusunda subay olarak görev yapmıştı. İran-Irak savaşının sona ermesinden 27 yıl sonra İranlı bir komutan Irak liderinin memleketinin 'kurtarılması' savaşına katılmış oluyor.

Newsweek Kasım Süleymani'yi kapağına taşıdı

Tikrit'i kurtarma operasyonu başladı


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  İran

  ,

  haber

  ,

  operasyon

  ,

  Devrim

  ,

  Karşı

  ,

  IŞİD

  ,

  sıcak

  http://www.radikal.com.tr/130454813045482

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ıranın işite karşıTikrite girmesi gerekli bir davranıştır. - okkes cavus

  işit denen insanlık düşmanlarına karşı tüm dünya ülkeleri bu vebalı canilerden kurtulmak için iş birliği yapmalıdır. dünyada işit ve benzeri gerici caniler dincilik kılığında ülkelerde insanları bir bir birine düşürecek kadar, bölücü ayırıcı ve kanlı ve çok tehlikeli sapık sadist beyinsiz yaratıklar .insan vicdanı nı kanatan çirkinlikler yapıyorlar. bunların arkasındaki silah tüccarları ve dünya mafyası var insanlık mücadelesi vermek isteyen her ülke bunları yok etme de birleşmeli......

  hiç - jumpercoco

  Yine silahları işid'e bırakıp kaçacaklar ise hiç girişmesinler.