Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor

Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor
Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor
İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımların, dün İran ile Batı arasında varılan nükleer anlaşmanın ardından hafifletileceği bildirildi.

RADİKAL - İran 'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da dün varılan nükleer anlaşma kapsamında, İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik Birleşmiş Milletler yaptırımlarının hafifletileceği açıklandı. 

ABC News’un haberine göre, İran’ın efsane generalinin, seyahat yasağının kalkacağı ve dış varlıklarının dondurulma kararının iptal edileceği bildirildi. Süleymani’nin seyahat izninin nereleri kapsayacağı ve hangi varlıklar konusunda kararın iptal edileceği açıklanmadı.

Kasım Süleymani'den Tikrit'te Arapça video

Konu hakkında ABC News’a konuşan ismini vermek istemeyen bir dışişleri yetkilisi, Süleymani hakkında kararlaştırılan maddelerin ve daha geniş kapsamlı hafifletme paketinin Kasım 2013’te İranlıları müzakere masasına çektiğini öne sürdü. Süleymani’ye yönelik yaptırımların sekiz yıl daha hafifletilmeyeceğini ifade eden yetkili, ABD ’nin İranlı generale yönelik yaptırımlarının ise süreceğini söyledi.

Batı ile İran nükleer müzakerelerde anlaştı

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

CIA Başkanı'ndan Kasım Süleymani açıklaması

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te