Kaspersky: ABD 30 ülkeden binlerce kişiyi izliyor

Kaspersky: ABD 30 ülkeden binlerce kişiyi izliyor
Kaspersky: ABD 30 ülkeden binlerce kişiyi izliyor
Siber güvenlik firması Kaspersky, ABD istihbaratının 30 farklı ülkede satılan kişisel bilgisayarlarda bulunan casus yazılım sayesinde 2001'den bu yana binlerce kişiden bilgi topladığını öne sürdü.

RADİKAL - Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky, milyonlarca kişinin kullandığı kişisel bilgisayarlarda Amerika Birleşik Devletleri istihbaratına ait casus yazılımın bulunduğunu iddia etti. İddiaya göre, Toshiba, IBM ve Samsung gibi teknoloji sektörünün devleri tarafından üretilen bilgisayarlarda bulunan bu yazılım sayesinde ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) binlerce kişiden bilgi topluyor.

NTV'de yer alan habere göre, siber güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamada aralarında Çin, İran ve Rusya’nın bulunduğu 30 ülkede satılan bilgisayarlarda tespit edilen casus yazılım, çoğunlukla devlet kurumlarında yer alıyor. 2001’den beri kullanıldığı iddia edilen casus yazılımın devlet kurumlarının ardından çoğunlukla iletişim ve telekomünikasyon şirketleri, bankalar, enerji ve nükleer araştırmalar alanında faaliyetler sürdüren firmalar, medya şirketlerini hedef aldığı belirtiliyor.

NSA'in Türkiye'de kimleri dinlediği ortaya çıktı

Kaspersky’nin yayınladığı raporun ardından adı geçen şirketler ve NSA’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

'Snowden iyi, Rusça konuşuyor ve hala bekar'

ABD ve Almanya arasındaki dinleme krizinde yeni gelişme

Whatsapp mesajları şifreleniyor!