Katalonya bağımsızlık için referanduma gidecek

Katalonya bağımsızlık için referanduma gidecek
Katalonya bağımsızlık için referanduma gidecek
İspanya'nın Katalonya özerk yönetim parlamentosu, bağımsızlığa yönelik bir halk oylamasına gidilmesi kararını onayladı.

MADRİD - Katalonya parlamentosunda 3 gündür yapılan, genel siyasetle ilgili tartışmaların son gününde, CIU'nun önerdiği, “Katalonya'nın kendi geleceğine karar vermesi için bir halk oylamasına gidilmesiyle” ilgili karar metni 84 evet, 21 hayır ve 25 çekimser oyla kabul edildi.

Ancak parlamento, bu halk oylamasıyla ilgili süreci, 25 Kasım'da yapılacak erken seçimler sonrasında Katalonya parlamentosunda oluşacak yeni tablonun belirlemesine karar verdi.

Katalonya özerk yönetim parlamentosundaki oylama sırasında, parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 200 Katalan bağımsızlık yanlısı sloganlar attı.

Bu arada Katalonya'daki gelişmeleri yakından takip eden İspanyol hükümeti, Katalonya'da bu tür bir halk oylaması olmaması için elinden geleni yapacağını açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Soraya Saez de Santamaria, “Hükümet, böyle bir halk oylamasını engellemek için sadece yasal ve hukuki araçlara sahip değil, aynı zaman bunları kullanma olanağına da sahip” dedi.

İspanya 'da 2005 yılında Bask parlamentosu, “halkın kendi geleceğine karar vermesine yönelik bir halk oylamasına gidilmesi” için benzer bir karar alırken, İspanyol meclisi bunun yapılmasını reddetmiş ve böyle bir halk oylaması olmamıştı. (aa)