Katalonya'da bağımsızlığa evet, kemer sıkmaya hayır

Katalonya'da bağımsızlığa evet, kemer sıkmaya hayır
Katalonya'da bağımsızlığa evet, kemer sıkmaya hayır
İspanya'da ayrılıkçı seslerin giderek yükseldiği özerk bölge Katalonya'da önceki gün yapılan erken genel seçimler, iktidardaki bağımsızlık yanlısı sağcı partiye darbe vurdu.

Bağımsızlık yanlısı partilerin önceki yıllarda olduğu gibi çoğunluğu kazandığı seçimlerde Katalonya Başkanı Artur Mas’ın Yönelim ve Birlik Partisi (CIU) birinci olmasına rağmen büyük oy kaybetti. Tek başına koalisyon olmak için oylarını arttırmayı amaçlayan CİU, 135 sandalyeden 12’sini kaybederek meclise 50 milletvekili sokabildi. Mas yönetiminin kemer sıkma politikalarından rahatsız seçmenlerin tercihi, yine bağımsızlık yanlısı olan solcu partiler oldu. Sosyal demokrat Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 21, Katalonya Sosyalist Partisi 20, Birleşik ve Alternatif Sol ise 13 milletvekili çıkardı. Bağımsızlığa karşı çıkan merkezi hükümetin Başbakanı Mariano Rajoy liderliğindeki Halk Partisi (PP) ise
19 sandalye kazandı. Oyların üçte ikisine yakını beklendiği üzere bağımsızlık yanlılarına giderken seçmenlerin tercihini bağımsızlık tartışmasından çok ekonomik kriz belirledi. Katılım ise iki yıl önceki seçime göre bir hayli artarak yüzde 68’i buldu.


REFERANDUMA DESTEK ÇAĞRISI

 

Bağımsızlık için referandum çağrısı yapan CİU ve ERC’nin bu amaçla koalisyon kurabileceği ama ekonomiyle ilgili farklılıklarının bu konuda engel oluşturduğu belirtiliyor. CİU lideri Mas, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, “İstediğimiz mutlak çoğunluğun uzağında kaldık, bu açık. Durum kolay değil ama yine de bağımsızlıkla ilgili referandum hedefimizde ileriye gideceğiz” dedi. İsim vermeden ERC’ye ve diğer bağımsızlık yanlısı partilere seslenen Mas, “Farklı şekillerde de olsa aynı amaçta birleştiğimiz partiler mecliste yükseldi. Kendi devletimizi elde etmek için çoğunluğu sağlamlaştırmalıyız” diye konuştu. İspanya ’da iktidardaki Halk Partisi Genel Sekreteri Maria Dolores de Cospedal ise, Mas’ın ‘egemenlik iddiasının başarısızlığa uğradığını’ savundu.
İspanya’nın bir diğer ayrılıkçı özerk bölgesi olan Bask Bölgesi gibi Katalonya da kendi diline sahip. Ülkenin en zengin bölgesi olan Barselona’yı da içine alan Katalonya, son aylarda ayrılıkçılık yanlısı çok sayıda gösteriye sahne oldu. Katalanlar İspanya ekonomisine verdikleri desteğin karşılığını alamadıklarını belirtiyorlar. Buna karşın anketler referandum yapılması halinde halkın bağımsızlığa desteğinin yüzde 50’nin altında kalabileceğini gösteriyor. Birçok kişinin en büyük çekincesi ise bağımsız bir devletin AB dışında kalma ihtimali. Öte yandan Katalonya’nın bağımsızlığı zaten büyük kriz yaşayan İspanya ekonomisine büyük darbe vurabilir.  (RADİKAL / DIŞ HABERLER )