Katalonya'da bağımsızlığa evet, kemer sıkmaya hayır

Katalonya'da bağımsızlığa evet, kemer sıkmaya hayır
Katalonya'da bağımsızlığa evet, kemer sıkmaya hayır
İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da seçime ekonomik krizin etkisiyle bağımsızlık yanlısı sol partiler damgasını vurdu.

BARSELONA -MADRİD - İspanya ’nın ayrılıkçılık damarı güçlü atan özerk bölgesi Katalonya’da önceki günkü erken genel seçimlerde bağımsızlık yanlısı sağcı iktidar darbe alırken bağımsızlık yanlısı sol partiler kazançlı çıktı. Bağımsızlık yanlısı partilerin önceki yıllardaki gibi çoğunluğu kazandığı seçimlerde Katalonya Başkanı Artur Mas’ın Yönelim ve Birlik Partisi (CIU) 135 koltuklu meclise 12 kayıpla 50 vekil sokabildi. Mas’ın kemer sıkma politikalarından rahatsız seçmenlerin tercihi, bağımsızlık yanlısı solcu partiler oldu. Sosyal demokrat Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 21, Katalonya Sosyalist Partisi 20, Birleşik ve Alternatif Sol ise 13 vekil çıkardı. Bağımsızlığa karşı çıkan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un Halk Partisi (PP) 19 sandalye kazandı. Katılım ise yüzde 68’i buldu. Bağımsızlık için referandum çağrısı yapan CIU ve ERC’nin bu amaçla koalisyon kurabileceği ama ekonomi politikasındaki farklılıkların engel teşkil ettiği belirtildi.
Referanduma destek çağrısı
Mas “İstediğimiz mutlak çoğunluğun uzağında kaldık, bu açık. Durum kolay değil ama yine de bağımsızlıkla ilgili referandum hedefimizde ileriye gideceğiz” dedi. Mas diğer bağımsızlık yanlısı partilere “Farklı şekillerde de olsa aynı amaçta birleştiğimiz partiler mecliste yükseldi. Kendi devletimizi elde etmek için çoğunluğu sağlamlaştırmalıyız” diye seslendi. PP Genel Sekreteri Maria Dolores de Cospedal ise ‘bağımsızlık iddiasının başarısızlığa uğradığını’ savundu. Ülkenin en zengin bölgesi olan Katalonya, İspanya ekonomisine verdikleri desteğin karşılığını alamadıklarını belirtiyor. Buna karşın anketler bağımsızlığa desteğin yüzde 50’nin altında kalabileceğini gösteriyor. (REUTERS)