Katalonya'nın bağımsızlık referandumuna hükümet engeli

Katalonya'nın bağımsızlık referandumuna hükümet engeli
Katalonya'nın bağımsızlık referandumuna hükümet engeli
İspanya Başbakanı Rajoy, Katalan hükümetinin ayrılık yanlısı siyasi partilerle birlikte aldığı bağımsızlık yanlısı referandum kararına sert tepki gösterdi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya özerk bölgesi başkanı Artur Mas'ın, Katalan parlamentosundaki ayrılıkçı siyasi partilerin liderleri ile anlaşarak, 9 Kasım 2014'te Katalonya'da bağımsızlık yanlısı bir referandum yapma kararı almasına sert teki gösterdi.

AB Konseyi Başkanı Hermann Van Rompuy ile Madrid'de görüşmesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Katalonya'daki gelişmelerle ilgili sorulara cevap veren Rajoy, "Bu referandum olmayacak, çünkü radikal bir şekilde anayasaya aykırı" dedi. Böyle bir referandumu asla onaylamayacağını ve bununla ilgili hiçbir müzakere girmeyeceğini vurgulayan Rajoy, "Anayasaya göre, İspanyol ulusunun birliği çözülmez. İspanya'nın egemenliği İspanyollara aittir ve hiçbir hükümet bu hakkı kendine özelleştiremez" ifadelerini kullandı. "Anayasa ve yasaları uygulamak ve uygulanmasını sağlamak için yemin ettim. Bu konu (referandum) her türlü tartışmanın ve müzakerenin dışındadır" diyen Rajoy, referandum kararı alan Mas ve diğer Katalan siyasi liderlere, "Sorumlu hareket etme ve bir daha düşünme" çağrısı yaptı.

Rajoy, yaşanan gelişmelerden Katalanların manevi olarak zarar görmemesi için elinden gelen tüm çabayı göstereceğini de kaydetti.
Rompuy da Katalonya'nın, olası bir tek taraflı bağımsızlık ilanında AB'nin dışında kalacağını ifade etti. Van Rompuy "Eğer Katalonya tek taraflı bağımsızlık ilanı yaparsa AB'de 3. ülke konumuna düşer ve bunu yaptığı günden itibaren AB yasaları orada uygulanmaz" dedi.

Bağımsızlık referandumu 9 Kasım'da
Katalonya özerk yönetim başkanı Artur Mas, bugün Katalan parlamentosunda muhalefette olan ayrılıkçı siyasi partilerin liderleri ile toplantı yapıp, beklendiği gibi gelecek yıl 9 Kasım'da referandum gerçekleştirilmesi kararı almıştı. Varılan ön anlaşmaya göre, Katalonya'da yapılmak istenen referandumda "Katalonya'nın bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusunun yöneltileceği, buna "Evet" diyenlerin ise "Bu devletin bağımsız olmasını istiyor musunuz?" yönündeki ikinci bir soruyu cevaplamalarının isteneceği açıklanmıştı. İspanya'da tek başına iktidarda olan Halk Partisi ve anamuhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), söz konusu referanduma karşı olduklarını şimdiye kadar hep yineledi. (MADRİD-AA)