Katar, Gazze'de bin konut inşa edecek

Katar, Gazze'de bin konut inşa edecek
Katar, Gazze'de bin konut inşa edecek
İsrail'in saldırılarında harabeye dönen Gazze'yi yeniden imar etmek için Katar'ın finanse ettiği toplu konut projesinin başlayacağı bildirildi. Gazze'de yıkılan binaların yerine yeni bin konut inşa edilecek.

RADİKAL - Katar'ın 'Gazze'yi Yeniden İmar Komitesi' Başkanı Muhammed İmadi, Filistin Bayındırlık ve Çalışma Bakanı Mufid Hasaniye ile İsrail 'in saldırılarında yıkılan Vefa Hastanesi'nin enkazında düzenlendiği basın toplantısında, Katar'ın finanse ettiği toplu konut projesinin "hemen başlayacağını" söyledi.

Bin konutluk projenin, Katar'ın Gazze'nin imarı için bağışladığı 1 milyar dolarlık miktarın bir parçası olduğunu söyleyen İmadi, bağışın tamamının imar için kullanılacağını ifade etti. İnşaat malzemelerinin İsrail'in kontrolündeki sınır kapılarından gireceğini ve bunun için gerekli mutabakatın sağlandığını dile getiren İmadi, "Bu kapsamda Filistin hükümetinin İsrail makamları ile koordinasyonu sonucu, inşaat malzemesi taşıyan 4 tır  bugün Gazze'ye girdi" dedi.

İtalya'dan 'Filistin'in devlet olarak teşvik edilmesi' kararı

'HATTIN UZATILMASI 2 SENE SÜREBİLİR'

Katar'ın Gazze'yi Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed İmadi, Gazze'deki elektrik ve su sorununa da dikkat çekti.

İmadi, "Elektrik sorununun çözümü için 2 yol bulunuyor; bunun için ya elektrik santralinin çalışması için gerekli gaz İsrail'den satın alınabilir ya da İsrail'in elektrik hattı Gazze'ye uzatılabilir. İkinci seçenek daha doğru olur. Ancak hattın uzatılması 2 sene sürebilir" ifadelerini kullandı.

Hamas, Mısır'da 'terör örgütü' ilan edildi

9 BİN YAPI TAMAMEN YIKILDI

İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 9 bin yapı tamamen yıkılırken, binlerce bina ise zarar görmüştü.

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen uluslararası konferansta, katılımcı ülkeler tarafından yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu. Söz konusu paranın 2,6 milyar dolarının Gazze'nin imarına, 2,8 milyar dolarının da Filistin hükümetinin gelecek 3 yıllık bütçesine dahil edilmesi öngörülmüştü. (AA) 

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin "Mavi Marmara" imtihanı

Sina'da bombalı saldırı: 25 polis yaralı