Katar: Halid Meşal'i sınır dışı etmedik

Katar: Halid Meşal'i sınır dışı etmedik
Katar: Halid Meşal'i sınır dışı etmedik
Katar Dışişleri Bakanı Halid El Atiyye, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in Doha'yı terk etmesinin istendiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

RADİKAL - Katar Dışişleri Bakanı Halid El Atiyye, Hamas lideri Halid Meşal'in ülkeden sınır dışı edildiği iddialarını yalanladı. Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Rodríguez ile Doha'da düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Atiyye, "Halid Meşal'in Doha'yı terk edeceğiyle ilgili söylenenlerin hiçbiri gerçek değildir" dedi.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, Atiyye, söz konusu haberlerin "Katar’ın Filistin meselesi üzerinde olan rolünü zedelemek ve bu rolden vazgeçmesi için baskı yapmak" amacıyla yayınlandığını dile getirdi. Meşal’ın Katar’da kalmaya devam edebileceğini söyleyen Atiyye, “Halid Meşal, Katar’da aziz ve değerli konuğumuzdur. Hiçbir zaman bu şekilde ülkeyi terk etmesini istemeyiz” dedi.

HAMAS HABERLERİ YALANLAMIŞTI

Geçen hafta Katar'ın Halid Meşal'den Doha'dan ayrılmasını istediğine ilişkin haberler basında yer almıştı. Ancak Al Jazeera’ye konuşan Hamas Siyasi Büro Başkanlığı Basın sorumlusu Muhammed Davut, bu haberleri yalanlamıştı. Katar Dışişleri Bakanı Atiyye, Katar-Mısır ilişkilerinin nasıl seyrettiği sorusunu ise, "Katar ile Mısır arasında bir düşmanlık yok. Ancak Suudi Arabistan’ın inisiyatifiyle yakınlaştırmaya çabaladığımız birtakım farklılıklar ve görüş ayrılıkları var" sözleriyle yanıtladı.

Hamas lideri Meşal Katar'dan sınır dışı edildi mi?

Doha ve Kahire yönetimi, Temmuz 2013'te Mısır'da yaşanan askeri darbenin ardından gerilen ilişkilerini, Suudi Arabistan'ın girişimiyle normalleştirmeye çalışıyor. Aralık 2014’te Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin başkent Kahire'de, Katar Emiri Temim ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın özel temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşme basına yansımıştı. Suudi Arabistan girişimiyle gerçekleşen görüşme, "İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi" olarak yorumlandı.

KATAR'DAN BÜYÜKELÇİLERİNİ ÇEKMİŞTİ

Mısır'da 2013 Temmuz'unda gerçekleşen darbenin ardından Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Müslüman Kardeşler'i desteklemekle suçladıkları Katar'dan büyükelçilerini çekmişti. KİK üyesi altı körfez ülkesinin, Mısır ve diğer Körfez ülkelerinde yasaklanan Müslüman Kardeşler konusunda yaşadığı anlaşmazlık Kuveyt'in arabuluculuğunda giderilmiş ve Doha'daki zirvenin gerçekleşmesi mümkün olmuştu.

9 Aralık’ta Katar'ın başkenti Doha'da toplanan Körfez İşbirliği Konseyi liderleri Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin siyasi programına tam destek kararı almıştı. Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'ın Mısır politikasına tepki olarak Doha'dan çektikleri büyükelçilerini tekrar Katar'a gönderme kararı aldı. Diplomatik temsilciler geçen ay Katar'a geri döndü.