Katar'a yeni emir

Katar'a yeni emir
Katar'a yeni emir

Temim bugüne kadar daha çok Katar ın kalkınma dahil iç meseleleriyle ilgilendi.

Katar’da 1995’te babasına karşı kansız saray darbesiyle iktidara gelen Emir Şeyh Hamad Bin Halife el Sani dün tahtını oğlu Şeyh Temim’e devretti. Önceki gün aile üyeleri ve karar mercileriyle bir araya gelen emir, dün sabah televizyondan halka seslenerek yönetimi, 33 yaşındaki oğlu Temim’e bıraktığını açıkladı. 61 yaşındaki emir, ‘yeni neslin iktidarda rol alması gerektiğini’ belirtirken, oğlunu ve gençliği övdü: “Görevi Şeyh Temim’e devredeceğimi duyuruyorum. Onun bu sorumluluğu üstlenmeye ve bu misyonunu yerine getirmeye muktedir olduğuna ve bu güveni hak ettiğine eminim. Tıpkı beni desteklediğiniz gibi onu da destekleyeceğinize eminim. Çocuklar, sizler samimi başarılarınız ve şevkinizle liderlik etmeye ve güvenimizi kazanmaya hazır olduğunuzu gösterdiniz.”
Emir bundan sonra nasıl bir rol üstleneceği konusunda detay vermezken, tek siyasi mesajı şu oldu: “Arap âlemi, gücünü kendisini oluşturan parçalardan alan, tek bir vücut ve uyumlu bir yapıdır.”
Yeni emirin bugün ulusa seslenip görevi üstlenebileceği belirtildi. Bu açıklamayla birlikte kabinede değişikliklere gidilip genç bakanların göreve getirilmesi de bekleniyor. Devir planının, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim el Sani’nin görevi bırakmasını da içerdiği iddialarına karşın emir bu konuda bir açıklama yapmadı.
Bu devir, 150 yıldır Sani hanedanının iktidarda olduğu ve emirlerin genellikle ölene kadar görevlerini bırakmadığı Katar için alışılmadık bir adım. Britanya’da 1997’de Sherborne School’da eğitimini bitirip ardından 1998’de Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun olan Temim, emirin 2. oğlu olsa da, ağabeyi Şeyh Casim’in tahttan feragat etmesiyle 2003’te veliaht olarak ilan edilmişti. Emir son 3 yıldır askeri ve güvenlik alanlarında pek çok sorumluluğu Temim’e devretmişti. Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Yardımcılığı ve 2020 Olimpiyat Oyunları Başkanlığı gibi görevler üstlenen Temim, Katar’ın kalkınma hedeflerini ve gelecekte yapılacak sosyal reformları içeren Vizyon 2030 adlı projenin de başındaydı. Bu tip iç meselelerle ilgilenen Temim uluslararası bir profile sahip değildi. Royal United Services Institute’un Katar ofisi direktörü David Roberts “Şeyh Temim’in özel olarak uluslararası konulara odaklanmak istediğine dair bugüne dek tek emare görmedim” dedi. Körfez ülkeleri uzmanı Neil Patrick ise “Temim’in babasına danışmadan büyük değişikliklere imza atması zor” yorumunu yaptı.