Katliam sonrası silah tartışması

Katliam sonrası silah tartışması
Katliam sonrası silah tartışması
Colorado'daki katliam sonrası silah kullanımının destekçileri ve muhalifleri birbirine girdi. Eleştirilerin hedefinde Başkan Obama var.

ABD ’nin Colorado eyaletine bağlı Denver’de, Batman serisinin son filmi ‘Kara Şovalye Yükseliyor’un gece yarısı gösterimi sırasında James Holmes adlı gencin 12 kişiyi öldürmesi sonrası ülkede silah kullanımı tartışması yeniden alevlendi. Bireysel silah kullanımının sınırlandırılmasını isteyenlerle silah kullanımının artırılması gerektiğini savunanlar arasındaki polemik gündeme oturdu. Silah kullanımıyla ilgili yasaların hafifletilmesi için lobi faaliyeti yürüten Amerikan Silah Sahipleri Birliği Başkanı Larry Pratt, katliamdan silah karşıtı yasaları sorumlu tuttu. Silahla girmenin yasak olduğu alışveriş merkezindeki sinema salonunda, ‘izleyiciler arasında silahı olan biri olsaydı katliamın yaşanmayacağı’nı savunan Pratt, “Belki bu olay yasaların değiştirilmesi için bir fırsat olabilir” dedi. 

Obama’ya isyan 
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise ülkede silah sahibi olmak için belirlenmiş kuralların sıkılaştırılması gerektiğini belirterek, bu konuda açıklama yapmayan ABD Başkanı Barack Obama ve Kasımdaki başkanlık yarışındaki rakibi Cumhuriyetçi Mitt Romney’e sert çıktı. Obama ve Romney’nin olaydan üzüntü duyduklarını söylemelerinin ve yapacakları mitingleri birkaç gün ertelemelerinin yeterli olmadığını söyleyen Bloomberg, “Teskin edici sözler güzel. Bize sürekli dünyayı daha güzel bir yer yapacaklarını söylüyorlar ama nasıl? ABD başkanı olmak isteyen bu iki adam kalkıp bu konuda bir şey söylemeli çünkü bu ciddi bir sorun” dedi. Ülkede şiddet olaylarının sürekli arttığına dikkat çeken Brady Silahlı Şiddeti Engelleme Kurumu yöneticisi Daniel Vice da Obama ve Romney’i korkaklıkla suçladı. “Bu konuda bir şey söylememeleri utanç verici” diyen Vice, “Romney valilik yaptığı dönemde saldırı silahları yasağıyla ilgili yasayı imzalamıştı. Obama da geçmişte katı silah yasalarının destekçisiydi ama yasaların güçlendirilmesi için hiçbir şey yapmadı” diye konuştu. 

ABD’de şok ve yas 
ABD’yi sarsan saldırı sonrası Obama’nın talimatıyla ülke genelinde bayraklar yarıya indirilirken, önceki gün ktliamın yaşandığı Aurora’da kurbanlar anısına tören düzenlendi. Törende, ölen 12 kişi mum yakıldı.

Batman’in yönetmeni: Manasız bir trajedi
Batman serisinin son filmi ‘Kara Şövalye Yükseliyor'un ekibi ve oyuncuları adına açıklama yapan Britanyalı yönetmen Christopher Nolan, saldırıyı ‘manasız bir trajedi’ olarak nitelendirdi. Yapım şirketi Warner Bros. da kurbanlara saygı adına filmin ilk haftaki hasılatını açıklamayacağını duyurdu.

ABD’lilerin çoğu ‘Benim Cici Silahım’ diyor
ABD’de silah kullanımının en yaygın olduğu Colorado’da 1999’da bir lisede yaşanan silahlı saldırıyı konu alan ve ülkedeki silah çılgınlığına eleştiri niteliğindeki 2002 tarihli ‘Bowling for Columbine’ (Benim Cici Silahım) filmi, yönetmeni Micheal Moore’a büyük ün kazandırmıştı. Columbine Lisesi’nde iki öğrenci 12 öğrenciyi ve bir öğretmeni öldürdükten sonra intihar etmişti. Colorado’daki son saldırı sonrası anketler bu tür saldırılar sonrası silah sahipliğini belirleyen yasaların hafifletilmesine desteğin yüksek olduğunu gösteriyor. 20 yıl önce ABD’lilerin yüzde 70’i katı silah yasalarını destekliyordu. Son araştırmalara göre bu oran giderek azalıyor, yani halkın büyük bölümü savunma amaçlı silah kullanımından yana.

Joker kılığında doktoralı katil
Saldırı sonrası polisin kim olduğu sorusuna “Joker’im” yanıtını veren James Eagan Holmes’ün 24 yaşında bir doktora öğrencisi olduğu ortaya çıktı. Kaliforniya’nın San Diego kentinde büyüyen, hemşire bir anne ve yazılım şirketinde çalışan bir babanın çocuğu Holmes, Kaliforniya Üniversitesi’ni dereceyle bitirdi. San Diego’daki komşuları Holmes’ü ‘efendi ve utangaç bir çocuk’ olarak tanımlarken, mezun olduktan sonra iş bulamadığı için nöroloji alanında doktoraya başladığını söyledi. Geçen ay okula devam etmekten vazgeçen Holmes’ün transkriptinde ‘Psikiyatrik Bozukluklar’ dersi dikkat çekti. Holmes’un babası önceki gün yazılı bir açıklama yaparak “Kalbimiz trajedi kurbanlarının yakınlarıyla birlikte. Medyanın bu zor zamanlarımızda özel hayatımıza saygı göstermesini istiyoruz” dedi. 

Üzerinde 4 adet ruhsatlı silahla yakalanan katil zanlısının evinde, internetten satın aldığı yüklü miktarda cephanelik bulundu. Evde hem kimyasal maddelere hem de bubi tuzaklarına rastlandı. Saldırıyı neden düzenlediği ve evinde neden bu kadar silah bulundurduğu konusunda konuşmayan Holmes’ün herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olmadığı ve sabıkası bulunmadığı belirtildi. Holmes’ün birkaç hafta önce evini değiştirdiği, saldırıyı gerçekleştirdiği yerin yakınlarında tek odalı bir apartman dairesine taşındığı ortaya çıktı.

Batman’in can düşmanı 
Batman’in azılı düşmanı olan Joker, ‘zeki ve psikopat’ bir seri katil. Ağzını şapırdatması, beyaz makyajı ve yeşil saçlarıyla ünlenen Joker, Batman’in bir önceki filminde en öne çıkan karakter olmuş ve ana karakteri bile gölgede bırakmıştı. (WASHINGTON - INDEPENDENT - GUARDIAN - TELEGRAPH)