Katliamın resmi

Katliamın resmi
Katliamın resmi

ÖNCESİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayımladığı uydu görüntüleri Myanmar'da saldırıların hedefindeki Müslümanlara ait bir bölgenin nasıl 'etnik temizliğe' maruz kaldığını ortaya koydu.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme (HRW) Örgütü, Myanmar’da Budistlerin Müslümanları hedef alan saldırılarıyla ilgili çarpıcı bir tablo ortaya çıkardı. Meikhtila kentinde en az 43 kişinin öldüğü, yüzlerce ev ve çok sayıda caminin ateşe verildiği şiddet olayları uydu fotoğraflarıyla farklı bir açıdan gözler önüne serildi. HRW, görüntülerin 2012’de Arakan bölgesinde en az 180 kişinin öldüğü şiddet olaylarının bir benzerinin yaşandığının kanıtladığına dikkat çekti. Açıklamaya göre 20-22 Mart arasında düzenlenen saldırılarda 828 bina tamamen, 35 bina kısmen tahrip olurken, 24 hektarlık alan da kullanılamaz hale geldi. 

Dini hoşgörü teşvik edilmeli 

HRW, BM İnsani Yardım Ofisi rakamlarına dayanarak Meikhtila’da 12 bin kişinin yerinden olduğunu belirtti. HRW, hükümetin Meikhtila’daki şiddet olaylarını ve güvenlik güçlerinin yetersiz kalma sebeplerini araştırmasını talep ederken, şiddete başvuranların da yargı önüne çıkarılması çağrısında bulundu. HRW Asya Direktörü Brad Adams, “Hükümet, 2012’deki olaylardan ders çıkarmalı ve şiddeti önlemek için polis sayısını arttırmalıydı. Müslümanlara saldırıların önüne geçilebilmesi için hükümetin dokunulmazlıkları kaldırmak, ayrımcılığı sonlandırmak ve dini hoşgörüye önem vermek gibi adımlar atması gerekiyor” dedi.

SONRASI