Kayıp dağcıları yanlış yerde aramışlar

Kayıp dağcıları yanlış yerde aramışlar
Kayıp dağcıları yanlış yerde aramışlar
Pieria Dağı'nda mahsur kaldığı sanılan 12 Türk'ün kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Telefon sinyalinin yanlış analiz edilmesi nedeniyle dağcıların yanlış yerde arandığı öne sürülüyor.

RADİKAL- Yunanistan'ın Katerini yakınlarındaki Pieria dağında mahsur kaldığı sanılan 12 Türk'ün bulunması için bölgedeki itfaiye, Acil Afet Müdahale Birimi (EMAK), yerel avcılık ekipleri arama çalışmalarını sürdürüyor. Yunanistan'da Acil Afet Müdahale Birimi'ne (EMAK) telefonla ulaşarak yardım isteyen 12 kişinin Yunanistan Telekomünikasyon Kurumu'nun (OTE) sinyal bilgilerini yanlış analiz etmesi nedeniyle Pieria dağlık bölgesinde arandığı ortaya çıktı. Kurumun son yaptığı değerlendirme sonucu sinyalin Türk-Yunan ve Bulgar sınırından geldiği belirlendi.
Katerine kentindeki Pieria Dağları bölgesinde Acil Afet Müdahale Birimi (EMAK) tarafından yürütülen çalışmalar akşam saatlerinde durduruldu. Yunanistan Telekomünikasyon Kurumu'nun (OTE) son değerlendirmesinden sonra arama çalışmalarına yarın sabahtan itibaren Edirne'nin karşısındaki Orestiada kentinden Bulgaristan sınırına doğru Ormenio köyü arasındaki Meriç ve Arda nehirlerinin geçtiği bölgede devam edilecek.
Türkiye 'nin Selanik Başkonsolosu yetkilileri, Yunan telekom kurumunun yardım çağrısının Edirne'nin karşısındaki Meriç bölgesinden geldiğinin teyit edildiğini söyleyerek, aramaların bu doğrultuda devam edeceğini ifade etti.

 

Yunanistan'da 12 Türk dağcı kayboldu

TELEFON İRTİBATI KESİLDİ

Avrupa Acil Yardım Hattı'nı dün telefonla arayan ve İngilizce konuşan bir kişi, önce Türk daha sonra da Bulgar vatandaşı olduğunu söyleyip kendilerinin 12 kişilik bir grupta dağlık alanda mahsur kaldıklarını söyledi. Yardım talebinde bulunduktan sonra ise görüşme kesildi. Çağrı üzerine Selanik İtfaiye Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Ekipler, yardım talebinde bulunanların aradığı telefona dünden bu yana ulaşamazken, en son sinyalin Katerini şehrinin 20 kilometre kuzey batısındaki kayak merkezi Elatohori'nin çevresinden alındığı bilgisi üzerine arama kurtarma çalışması başlatıldı.
Yunanistan Dağcılık Federasyonu yetkilileri bir taraftan çağrının doğruluğunu teyit etmeye çalışırken, diğer taraftan ise Türk olduğu sanılan 12 kişiyi bulmak için Katerini şehrinin 20 kilometre kuzey batısındaki kayak merkezi Elatohori'nin de bulunduğu Pieria Ori dağlarında, Moshopotamu, Elatohori ile Katalonia köyleri arasındaki dağlık alanda arama çalışmalarını yoğunlaştırdı. Selanik İtfaiye Müdürlüğü'ne bağlı 3 ekibin yanı sıra kurtarma çalışmasına Acil Afet Müdahale Birimi (EMAK), 7 polis devriye aracı, 1 özel dağ aracı ile yerel avcılık ekipleri destek veriyor. Kötü hava şartları nedeniyle helikopterin kurtarma çalışmalarına katılamadığı belirtildi.
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Hayrettin Karaca, bölgeye Türk dağcıların gittiği yönünde kendilerinde bilgi olmadığını açıklayarak Yunanlı meslektaşlarının arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili sürekli bilgi aldıklarını söyledi.
Türk olduğu sanılan ve kayboldukları düşünülen 12 kişinin arandığı bölgede, 1997 yılında uçak düşmüş, 41'i Yunanlı 70 yolcu hayatını kaybetmişti.

 

DHA