Kayıp gazeteciler aranıyor

Kayıp gazeteciler aranıyor
Kayıp gazeteciler aranıyor
Halep'teki muhalifler, pazartesi günü çıkan çatışmada kaybolan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın büyük ihtimalle yaşadığına inanıyor.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye ’de muhalifler, yoğun bir çatışmanın ortasında kalan ve daha sonra kendisinden haber alınamayan Türk gazeteci Cüneyt Ünal’ın ‘yüzde 99 yaşadığını ve Suriye Ordusu’nun elinde olduğunu söyledi. Halep’teki Fatih Sultan Mehmet Birliği’nin komutanı Muhammed Süleyman, kayıp gazeteciler için şunları söyledi: “Çok yoğun bir çatışma çıktı. Biz de desteğe gittik. Japon kadın gazeteci direkt vuruldu ve öldü. Ancak diğer gazetecilerle irtibatı kaybettik. Birlikte kaldıkları muhaliflerin komutanıyla görüştüm. Çatışma sırasında gazetecilerle iletişimi kaybetmişler. Bölgedeki her yere baktık. Eğer başlarına kötü bir şey gelse mutlaka bulunurlardı. Yüzde 99 hayattalar ama Suriye Ordusu tarafından tutuklanmış olabilirler.”
Halep’in Süleymaniye Mahallesi’nde pazartesi günü çatışmalarda Japon gazeteci Mika Yamamoto hayatını kaybetmişti.

Bir dönem TRT Türk için çalışan ancak Halep’e serbest gazeteci olarak giden kameraman Cüneyt Ünal ve Filistinli gazeteci Beşşar Fehmi’den haber alınamıyor. Gazeteciler için Dışişleri Bakanlığı da devreye girdi. Öncelikle yer tespiti ve sağlık durumları ile ilgili bilgi edinmeye çalıştıklarını belirten yetkililer, ellerindeki tüm imkanları kullandıklarını ifade etti.

Türk gazeteciler döndü
Son günlerde çatışmaların artmasından sonra Halep’e giden Türk gazeteciler ise ülkeye döndü. Anadolu Ajansı fotomuhabiri Cem Özdel ile TRT Türk muhabiri Mehmet Akif Ersoy da Halep’ten çıkan son gazeteciler oldu. Ersoy, kayıp gazeteciler ve Halep’ten çıkışları ile ilgili şunları söyledi: “Süleymaniye Mahallesi’nde aniden çatışma başladı. Esad birlikleri muhalifleri kuşattı. Japon gazeteci araçtan iner inmez vuruldu. Diğer Arap gazeteci de yaralandı. Ancak Cüneyt’in vurulduğu ile ilgili bir bilgi öğrenemedik. Görgü tanıklarına göre Cüneyt tutuklanmış.”