Kazakistan'daki gizemli 'uyku salgını' yüzünden halk evlerini terk ediyor

Kazakistan'daki gizemli 'uyku salgını' yüzünden halk evlerini terk ediyor
Kazakistan'daki gizemli 'uyku salgını' yüzünden halk evlerini terk ediyor

Muayene olmaya gelen kişilerin ayakta durmakta bile zorluk çektiği belirtildi.

Kazakistan'da bir kasaba dolusu insanın saatlerce, hatta günlerce uyumasına sebep olan hastalık yüzünden halk evlerini terk etmeye başladı.

Kazakistan'ın Kalaçi kasabasındaki gizemli uyku salgını yeni bir dalgayla kasabada yeniden yayılmaya başladı. İnsanların aniden uyuya kaldığı ve uyandırılamadığı sebebi ise bilinmeyen salgın yüzünden halk kasabayı terk ediyor.

Milliyet’in Russia Today'e dayandırdığı habere göre İnsanların durup dururken uyuya kaldığı ve günlerce uyanmadığı bir uyku salgını yaşanan Kazakistan'ın Kalaçi kasabasında, salgının dokuzuncu dalgasının başladığı açıklandı.

Uyku hastalığının görüldüğü insanlarda başka hastalıkların da tespit edildiği belirtilirken, buna sebep olabilecek olduğu tahmin edilen radon gazı, radyasyon, karbon monoksit zehirlenmesi gibi ihtimallerin elendiği belirtiliyor.

Sergey Kulagin isimli bir yerel yetkili salgından etkilenenlerin sayısının 120'ye ulaştığı kasabadaki 218 aileden 34'ünün kasabayı terk ettiğini, 124'ünün de gitmeyi planladığını açıkladı.

Mart 2013'de başlayan salgında uyuyan insanlar uyandırılmaları denense de uyanamazken, uyuyan kişiler üzerlerinde büyük bir ağırlık hissettiklerini ve başlarının döndüğünü söylüyor.


    ETİKETLER:

    Uyku

    ,

    Milliyet