KDP-PYD ilişkilerinde yeni bir sayfa açılıyor

KDP-PYD ilişkilerinde yeni bir sayfa açılıyor
KDP-PYD ilişkilerinde yeni bir sayfa açılıyor
Barzani ve Müslim'in sert çıkışlarıyla ilişkileri gerilen KDP-PYD, Rojava'nın geleceği için tekrar biraraya geldi. Hedef, Yüksek Kürt Konseyi'ni canlandırmak.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye’nin masaya yatırılacağı Cenevre- 2 Konferansı öncesi Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile Suriye’de Kürt bölgesinin kontrolüne öncülük eden Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında buzlar eriyor. Görüşmelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın da aralarında bulunduğu bir arabulucu heyetinin girişimleri sonucu başladığı belirtiliyor. Radikal’e konuşan PYD Dış İlişkiler Temsilcisi Hassan Muhammed Ali, “Kürtlerin lehine olacak her türlü girişime hazırız” mesajı verirken, görüşmelerin ardından gerçekleştirilecek toplantının 2012’de kabul edilen Erbil Mutabakatı’nı daha üst seviyeye taşıyarak aktif hale getireceğini belirtti. Gayri resmi düzeyde gerçekleşen görüşmelerin ardından ilk toplantının bu hafta sonu Erbil’de gerçekleşeceği öğrenildi. Karşılıklı sert açıklamalarla ilişkileri kopma noktasına getiren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in Erbil’deki toplantıya katılması bekleniyor.
Barzani geçen ay Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın daveti üzerine Diyarbakır’a gelirken Müslim’i ‘oyunbozanlık yapmak ve Erbil Mutabakatı’na uymamakla’ suçlamıştı. Kuzey Irak’ta yer alan diğer siyasi partilerin KDP’yi, PYD’ye yönelik tutumu nedeniyle eleştirmesi ve Türkiye ’den giden Baydemir ve Zana’nın da içlerinde yer aldığı heyetin girişimleriyle taraflar arasında köprüler yeniden kuruldu.
PYD’den yeşil ışık: Radikal’e konuşan PYD temsilcisi Muhammed Ali, yapılan görüşmelerin ve ardından gerçekleşecek konferansın Kürtlerin bir araya gelmesi için iyi bir adım olduğunu belirterek “Tarihi bir dönemden geçiyoruz ve bu dönemden geçerken Kürtlerin kazanımları için bir araya gelmemiz iyi olacak. Görüşmeler için araya önemli şahsiyetler girdi. Kürtlerin lehine olacak her türlü adıma razıyız” dedi.
Mutabakat üst seviyeye taşınacak: Şartların ve yol haritasının görüşmeler sırasında ortaya çıkacağını ifade eden Muhammed Ali, “Bizim için Kürtler arasında dayanışma ve yardımlaşma önemlidir. Kürtlerin oynadığı bu rol, Suriye’de yaşayan bütün halklara da fayda getirir. PYD olarak Kürtlerin geleceği için üzerimize düşen ne varsa hazırız” dedi. Muhammed Ali, yapılacak görüşme ve ardından gerçekleşecek konferans ile Erbil Mutabakatı’nı güçlendirmeyi ve daha üst seviyeye taşıyarak aktif hale getirmeyi amaçladıklarını anlattı.
Desteya Bilind canlanacak: Görüşmelerle, tüm Kürt gruplarının temsil edildiği, 2012’de kurulan ve daha sonra işlevsiz hale gelen Desteya Bilind a Kurd’un (Kürt Yüksek Konseyi) yeniden canlandırılması bekleniyor. 22 Ocak’ta gerçekleştirilecek Cenevre-2 Konferansı’nda Kürtleri bu konseyin temsil edebileceği konuşuluyor.
KCK’dan destek açıklaması: Gelişmeler üzerine KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı görüşmelere destek açıkladı. Açıklamada şöyle denildi: “Hem Rojava’daki siyasi güçler üzerinde etkisi olan güçlerin hem de Rojava’daki siyasi güçlerin bir araya gelmesi için çaba gösterilmiştir. PKK ile KDP arasındaki ilişki ve görüşmeler sonucunda Rojava’daki her iki meclisin bir araya getirilip Desteya Bilind’in yeniden canlandırılması durumunun sağlanması önemli bir adım olmaktadır. Eğer bu toplantıyla Desteya Bilind iradesinde devlete, muhalif güçlere ortak bir yaklaşım gösterilerek Cenevre konusunda ortak tutum alınır ve geçici ortak yönetim bu temelde güçlendirilirse Kürt sorununun çözümü ve Suriye’nin demokratikleşmesinde başat ve temel bir rol oynanacaktır.” Müslim de Sterk TV’ye demecinde Batı Kürdistan Halk Meclisi ve Kürt Ulusal Konseyi’nin Desteya Bilind a Kurd’u yeniden canlandırmak amacıyla Erbil’de bir araya gelmesinin tarihi bir adım olduğunu söyledi. Müslim “Katkılarından dolayı PKK ve KDP’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

WSJ: Selim İdris kaçtı KONSEY: Hayır kaçmadı

Suriye’nin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Atme’deki cephanesi ve Bab el Hava Sınır Kapısı’nın Selefi ağırlıklı İslami Cephe’nin eline geçmesinin ardından ÖSO Yüksek Askeri Konseyi Başkanı Selim İdris’in Suriye’yi terk ettiği öne sürüldü. Wall Street Journal’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı iddiası ABD ve Britanya’nın ÖSO’ya ölümcül olmayan askeri yardımları durdurmasının ardından geldi. Gazeteye konuşan Amerikalı bir yetkili “Karargahın İslami Cephe’nin eline geçmesi üzerine Selim İdris kaçtı” dedi. Yetkililere göre İdris pazar günü Türkiye’ye geçip ardından Katar’ın başkenti Doha’ya uçtu. Bir Amerikalı yetkili İslami Cephe’nin yaptığını ‘iç darbe’ olarak nitelerken “Bunun YAK ya da İdris’in sonu olduğunu söylemiyorum” ifadelerini kullandı. ABD’nin İdris’i Suriye’ye dönmeye teşvik ettiğini belirten gazete , İslami Cephe’den bir sözcünün İdris’in Suriye’yi terk ettiğini doğruladığını aktardı. YAK’tan ise “İdris’in Körfez ülkelerine kaçtığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. İdris, görevinin başında çalışmalarını yürütmektedir” açıklaması geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, YAK’a sağlanan teçhizat ve malzemenin durumuyla ilgili İdris ile istişare içinde olduklarını belirterek “ABD öldürücü olmayan tüm yardımların gönderilmesini askıya aldı” demişti. Bu arada Suriye Ulusal Koalisyonu, Halep ve Humus’ta şiddetli soğuk yüzünden biri 6 aylık olan 2 çocuğun öldüğünü duyurdu. Lübnan ve Ürdün’deki kamplarda da soğuk nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığı belirtildi.