KDP'den Ruhani'ye yanıt

KDP'den Ruhani'ye yanıt
KDP'den Ruhani'ye yanıt
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 'İran olmasaydı Erbil ve diğer kentler IŞİD'in eline geçerdi' sözüne KDP'den 'Kürdistan'ı savunan peşmerge güçleridir' ifadeleriyle yanıt geldi.

RADİKAL - Irak'ta Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi KDP, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, "İran olmasaydı Erbil ve diğer kentler IŞİD'in eline geçmiş olacaktı" sözlerine tepki gösterdi. KDP'nin resmi internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, peşmerge güçlerinin IŞİD'e karşı mücadeledeki rolüne dikkat çekildi. Açıklamada, IŞİD'in tüm insanlık için bir tehdit oluşturduğu vurgulanarak, örgütle mücadelenin tüm tarafların görevi olduğu vurgulandı.

Teröre karşı mücadelede Kürdistan bölgesine yardımcı olan ülkelere teşekkür edildiği, bunların arasında İran'ın da bulunduğu kaydedilen açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti'nin yardımlarını inkar etmek mümkün değildir, ancak Kürdistan'ı savunan peşmerge güçleridir. Peşmerge, kanını dökerek bu toprakları ve şehirleri korumuştur" ifadesine yer verildi.

Ruhani'den Kürt açılımı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önceki gün ülkesinde İran Kürtlerinin yaşadığı Sine kentinde yaptığı konuşmada, "İran olmasaydı Erbil ve Kürdistan bölgesinin diğer kentleri IŞİD'in eline geçmiş olacaktı" demişti. (AA) 

İran'dan PYD'ye silah yardımı!

İngiltere İran'la ilgili seyahat uyarısını kaldırdı